V Prešove pomáha sypačom GPS

29.01.2009

Na cestách v Prešovskom kraji je nasadená všetka technika

Husté sneženie spojené so silným vetrom spôsobujú veľmi zlú situáciu na cestách v Prešovskom kraji. Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) intenzívne pracuje na zimnej údržbe. „Posypové vozy pracujú na plný výkon už od noci, situáciu však zhoršuje mokrý nepríjemný sneh a vysoká intenzita dopravy,“ hodnotí situáciu riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák.

V teréne je od noci aktívne zapojených 100 sypačov v rámci Prešovského kraja podľa jednotlivých okruhov. Ako zdôrazňuje V. Kozák, „nasadili sme všetku techniku, ktorú máme, počet sypačov má však limity. Situácia je vážna, pretože nám začína odchádzať technika.“

Prvý kolízny bod vznikol ráno medzi Prešovom a Sabinovom, kde kamión dostal poruchu. Priam tradične sa situácia komplikuje na Župčianskom kopci, na prešovskej výpadovke smerom na Poprad, či na Šarišskom Štiavniku pri Svidníku.

V Prešove je v súčasnosti nasadených 20 posypových vozov, ktoré jazdia podľa navrhnutých okruhov. Prostredníctvom GPS sa sypače operatívne presúvajú na miesta, kde je najväčší tlak. Situácia v meste a okolí je však komplikovaná, vzhľadom na nedoriešený dopravný systém a poveternostné podmienky. Podľa riaditeľa SÚC PSK sa nápor ešte neskončil: „Vzhľadom na intenzitu sneženia SÚC PSK vyhlásil prvý kalamitný stupeň pre oblasť Prešov. Čakáme na ďalší vývoj situácie.“ Osobitne upozorňuje vodičov na nebezpečenstvo šmyku: „Vysoká intenzita dopravy spôsobuje na cestách ujazdenú vrstvu snehu. Obávame sa poľadovice, ak táto vrstva zamrzne. Prosíme vodičov, aby jazdili maximálne opatrne.“

Prešov 29. januára 2009, 11.00 h

Veronika Fitzeková