Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Zahraničná odborná stáž na Malte - ERASMUS+

13 študentov zo Spojenej školy v Starej Ľubovni na zahraničnej stáži

Školstvo

Zahraničnú odbornú stáž na Malte absolvovalo v dňoch 23. 05. 2022 – 03. 06. 2022 v rámci programu Erasmus+ 13 žiakov tretieho ročníka študijného odboru obchodná akadémia – bilingválne štúdium a študijného odboru obchodná akadémia organizačnej zložky Obchodná akadémia, Spojená škola  Jarmočná 108 Stará Ľubovňa. Stáž sa uskutočnila vďaka spolupráci s občianskym združením REŠTART K.A.B.A. Slovensko.

Žiaci absolvovali dvojdňovú jazykovú prípravu v jazykovej škole AClassAcademy of English, ktorú si veľmi pochvaľovali. Pre mnohých žiakov to bol prvý celodenný kontakt s anglickým jazykom v anglicky hovoriacej krajine. Bolo úžasné stretávať na chodbách školy študentov z rôznych kútov sveta, vymieňať si prvé informácie, prekonávať prvotné rozpaky a postupne zisťovať, že angličtine rozumejú, vedia odpovedať a zo „spíkovania“ majú radosť.

Odbornú stáž žiaci vykonávali v starostlivo vybraných firmách. Moderné prostredie, nové technológie, počítačové programy, kancelárska práca, prepojenie teórie, ktorú na naučili v škole a praktické zručnosti, ktoré trénovali na odbornej stáži posunuli každého žiaka vpred. Veľkým bonusom boli medziľudské vzťahy. Empatia, pomoc... Pochvala zo strany mentorov žiakov motivovala pracovať presne, plniť zadané úlohy v určených termínoch, snažiť sa, chcieť...  Žiaci sa presvedčili, že cudzí jazyk im dáva nové možnosti, prináša nové priateľstvá, ale i výzvy pracovať na sebe a neustále sa zdokonaľovať.

Mnohí v sebe objavili dušu cestovateľov a splnili si cestovateľské sny. Informácie o Malte získané z internetu chceli vidieť a zažiť. Spojili históriu so súčasnosťou, prírodu s architektúrou, lietadlo vymenili za autobusy a loď, navigáciu v mobile spojili s mapou... a objavovali.

Každý účastník stáže získal Certifikát o absolvovaní zahraničnej odbornej stáže a Europass Mobilita, ktorý potvrdzuje vedomosti, zručnosti a kompetencie získané počas obdobia stráveného v zahraničí a pomáha pri ich uznávaní po návrate do domovskej inštitúcie alebo ako informácia v pracovnom portfóliu. Potvrdenie o mobilite zaznamenáva informácie o pôsobení účastníka a úlohách vykonávaných počas mobility a pokroku, ktorý dosiahol v týchto oblastiach: pracovné zručnosti, jazykové zručnosti, digitálne zručnosti, organizačné a riadiace zručnosti, komunikačné a ďalšie zručnosti.

Ďakujeme za možnosť absolvovať odbornú stáž na Malte. Zdokonalili sme si angličtinu, priniesli sme si mnoho zážitkov zhmotnených do fotografií, objavili sme v sebe tímového ducha i odhodlanie cestovať, učiť sa a byť odborníkmi vo svojom odbore, ktorí vedia komunikovať v cudzom jazyku.

Martin: Malta pre mňa bola zaujímavá najmä krásnymi plážami, nádhernou atmosférou a veľmi príjemnými ľuďmi, ktorí sú ochotní a nápomocní.

Veronika: Som vďačná, že tu som, pretože mi to dalo odvahu rozprávať po anglicky s cudzími ľuďmi. Doma takúto skúsenosť nemám.

Viktória: Mám rada dejepis, takže som vďačná, že tu môžem byť. Je tu veľa historických budov a miest. Som rada, že som spoznala veľa nových ľudí, najmä moju mentorku. Ľudia sú tu úžasní.

Samuel: Odborná stáž na Malte bola úžasná, poznal som novú kultúru, ľudí, získal nové skúsenosti a zlepšil som sa v cudzom jazyku. Som rád, že som dostal príležitosť.

Dávid: Bolo to tu veľmi pekné, som rád, že som si vylepšil jazykové zručnosti. Veľmi sa mi páčilo vo firme.

Nina: Ďakujem za takúto príležitosť. Vďaka tejto práci som sa zlepšila v jazyku, spoznala novú krajinu, kultúru a naučila som sa ako to funguje ozajstnom podniku. Každému odporúčam niečo také vyskúšať.

Marianka: Ďakujem za možnosť zúčastniť sa tejto praxe. Vďaka praxi som sa naučila nové veci, zdokonalila v jazyku a spoznala nových ľudí. Som rada za každú a jednu chvíľu na Malte.

Šimon: Som vďačný za túto skúsenosť. Pracovať v cudzine a komunikovať v anglickom jazyku je super.

Júlia: Som rada, že som sa mohla zúčastniť praxe na Malte. Je to pre mňa nová skúsenosť. Naučila som sa lepšie komunikovať v angličtine a mala som príležitosť pracovať s ústretovými ľuďmi. Získala som nové skúsenosti. Mám veľa pekných spomienok a zažila som veľa nových vecí.

Jakub: Stretol som priateľských ľudí, s ktorými som debatoval o politike, histórii a o iných témach. Ďakujem, že som mohol absolvovať  túto zahraničnú odbornú stáž.

Petra: Som veľmi vďačná za túto skúsenosť. Mala som možnosť sa zlepšiť v anglickom jazyku, ale aj rozšíriť svoj rozhľad v účtovnej sfére. Práca vo firme sa mi veľmi páčila.

Erik: Malta ma očarila nádhernou kultúrou, miestami a hlavne morom, ktoré u nás na Slovensku nemáme. Pobyt bol pre mňa náučný, spoznal som a naučil sa mnoho vecí. Zaujala ma krajina  a zlepšil som svoje komunikačné schopnosti a zručnosti.

Simona: Chcela by som sa veľmi pekne poďakovať za možnosť absolvovať túto prax vďaka ktorej som sa zlepšila v komunikácii v anglickom jazyku, spoznala som nových ľudí, ale hlavne som dostala možnosť si reálne vyskúšať prácu v odbore ktorý študujem.

***

Fotogaléria

Publikované: 23.06.2022 / Aktualizované: 23.06.2022 HoreTlačiť