Stropkovskí gymnazisti na návšteve Štrasburgu

Jedinečná možnosť pre gymnazistov zo Stropkova

Školstvo

Keby nám niekto pred pár mesiacmi povedal, že sa ocitneme na mieste, v ktorom pracujú hlavy politicky silných štátov, tak by sme sa asi poriadne ironicky zasmiali. No splnili sa slová istého múdreho človeka: ,,Čakaj nečakané”. Ako odmenu za najlepšie napísané eseje, ktoré opisovali Európsku úniu očami študentov, sme sa my, skupinka štyroch gymnazistov, ocitli na zozname hostí pani europoslankyne Mgr. Miriam Lexmann. Táto jedinečná možnosť nám ukázala Európsku úniu a ľudí podieľajúcich sa na jej fungovaní v úplne inom svetle. No nepredbiehajme.

Naša cesta začala v nedeľu v Prešove. Prázdne sedadlá autobusu sa postupne začali zapĺňať ďalšími pozvanými a my sme dostali príležitosť spoznať nových ľudí všetkých vekových kategórií.

Po absolvovaní nekonečnej cesty nás čakala prechádzka ulicami jedného z najkrajších francúzskych miest na ľavom brehu Rýna - Štrasburgu. Dokonca aj počasie bolo na našej strane. Príjemný vánok a jarné slnko vytvorili neopísateľnú atmosféru. Zážitkom vyrážajúcim dych bola návšteva katedrály Notre-Dame a výstup na jej vežu. Na vrchu sa nechali očariť výhľadom na toto mesto snov. Poetickým momentom bola aj pauza pri po obednej káve v historickej časti Petit France s celosvetovo známymi hrazdenými domami zo 17.storočia. Tento moment nám spríjemnila príjemná melódia vychádzajúca z hracej skrinky pouličného speváka.

Keď sa náš čas v meste naplnil, presunuli sme sa do hotela, vzdialeného len pár kilometrov od Štrasburgu. Úžasné nebolo len ubytovanie ale aj večera, ktorú sme si mohli vychutnať v spoločnosti pani europoslankyne Mgr. Miriam Lexmann, aj predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa Mgr. Jerguša Sivoša, PhD.. Počas nej sme mohli počuť autentické svedectvá zasvätených bratov a sestier, ktorí boli účastníci Sviečkovej manifestácie v roku 1988.

Druhý deň nášho pobytu bol poriadne nabitý. Hneď po raňajkách sme sa presunuli do historického múzea, kde sme sa dozvedeli o francúzskych dejinách aj samotnom meste. Zo zaujímavosti vyberáme mená osobností, ktorých časť života bola spätá so Štrasburgom, ako Johann Gutenberg, vynálezca kníhtlače, skladateľ a hudobník W. A. Mozarta či mikrobiológ Louis Pasteur.  Potom nás čakala poznávacia plavba loďou. Plavba kanálmi rieky Ill nám ukázala Štrasburg z úplne inej perspektívy. Následne sme sa presunuli na hlavný bod nášho zájazdu. Bola to návšteva Európskeho parlamentu. Pri pohľade na obrovskú prekreslenú budovu asi každému z nás padla sánka. Po úspešnom prejdení kontroly nás čakala prehliadka luxusných priestoroch tejto budovy. Dostali sme sa dokonca aj do rokovacej sály, v ktorej práve prebiehalo rokovanie. Zúčastnili sme aj vernisáže výstavy na počesť Sviečkovej manifestácie. Spomienkový program pri príležitosti 35.výročia tejto historickej udalosti bol vyvrcholením programu našej návštevy. Vernisáž bola pretkaná príhovormi europoslancov a politikov rôznych krajín. Neskôr sme si mohli vypočuť aj krásne piesne mníchov, ktorí boli priamo účastní tejto udalosti. Tiež sme si prečítali fakty o prípravách aj priebehu manifestácie, ktorá bola predzvesťou pádu komunizmu. Bol to veľmi príjemný čas aj vďaka voľnej diskusii, ktorú sme mohli viesť s pani poslankyňou aj pánom predsedom ÚPN. Dokonca sme dostali ponuku usporiadať výstavu v priestoroch našej školy alebo mesta. Nepochybujeme, že pre každého z nás to bol výlet, na ktorý budeme ešte dlho spomínať.

Aj touto cestou by sme sa chceli poďakovať pani europoslankyni Mgr. Miriam Lexmann, Ing. Matejovi Štefánikovi i našej pani riaditeľke za túto jedinečnú príležitosť, ktorá určite neprichádza každý deň. Ďakujeme aj pani profesorke Reiterovej za ochotu a starostlivosť počas exkurzie.

Všetkým spolužiakom by sme radi odkázali, aby využívali ponuky, ktoré prichádzajú, lebo  môžu byť neuveriteľne obohacujúce a  priniesť nečakané prekvapenia.

Angelika Marcinčáková, Klára Rusinková,
Karolína Štofirová, Martin Madzin