Dobrovoľnícke a charitatívne aktivity SZŠ v Prešove

Rozšírenie rozmeru prípravy žiakov SZŠ z Prešova na pomáhajúce povolanie

Školstvo

Prostredie zdravotníckeho školstva je miestom neustálych výziev pre pedagógov, ktorí v ňom pôsobia. Ide o výzvu formovať v mladých ľuďoch ideály pre konanie dobra k ľuďom, ktorí potrebujú pomoc. Zvlášť potrebné je to vtedy, ak táto formácia prebieha v prostredí, ktoré  profesionálne pripravuje na budúcu zdravotnícku prácu s ľudským utrpením . Pedagógovia Strednej zdravotníckej školy, Sládkovičova 36,  Prešov si uvedomujú, že je neustálou výzvou pre každého z nás, snažiť sa  urobiť v konaní dobra: „aj niečo viac, ako musíme“.  Môže to zanechať trvalú stopu u mladých ľudí, ktorým sa ako študentom zdravotníckej školy venujeme. Ako sa Stredná zdravotnícka škola v Prešove postavila k týmto výzvam?

Odpoveď na celoslovenské výzvy k charitatívnym aktivitám

Začiatkom decembra dostali žiaci   nový impulz k zapojeniu sa do celoslovenskej výzvy: „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“. Pripravili darčekové vianočné krabice „plné lásky“ pre seniorov prešovských zariadení sociálnej starostlivosti. Pokračovalo sa v ďalšej celoslovenskej výzve podpory kúpy čokoládok v aktivite: „Sladká pomoc“, kde výťažok z predaja (540 €) išiel na podporu pápežských misijných diel pre núdzne deti v Afrike.

Vlastné výzvy Strednej zdravotníckej školy, Sládkovičova 36,  Prešov na predvianočné charitatívne a dobrovoľnícke aktivity

Výzvou pre nás však boli aj ďalšie aktivity, ktoré už môžeme označiť ako „naše vlastné“. Na konci novembra  boli žiaci oslovení k zbierke  mikulášskych a zároveň tiež predvianočných darčekových balíčkov pre onkologických a geriatrických pacientov prešovskej nemocnice. Zbierka balíčkov trvala dva týždne. Plánované prekvapenie pre pacientov mohlo začať zrátaním darčekových balíčkov, ktorých sa vyzbieralo vyše 290. Od 5.12.2022 začali žiaci - dobrovoľníci v svojom voľnom čase v popoludňajších a podvečerných hodinách denne  roznášať onkologickým a geriatrickým  pacientom darčekové balíčky s tým odhodlaním, že im budú venovať aj svoj čas, svoj úsmev a povzbudzujúci rozhovor. Prečo práve geriatrickí a onkologickí pacienti? Zámerom bolo podnietiť u  žiakov vnímanie tzv. krehkého a často veľmi trpiaceho a dlhodobo hospitalizovaného  pacienta ako  toho, pre ktorého by mohli urobiť aj niečo viac. Išlo o podnet k tomu, aby im dali niečo aj nad rámec starostlivosti, ktorú týmto pacientom dávajú počas odbornej klinickej praxe. Zámerom bolo tiež viesť žiakov k   citlivosti pre rozmer psychosociálnej starostlivosti  práve u týchto pacientov. Výzva priniesla svoj výsledok. Žiaci-dobrovoľníci roznášali darčekové balíčky   dvanásť dní. Snažili sa, aby  darčeky priniesli  k čo najväčšiemu počtu spomínaných pacientov. Bolo to možné tiež vďaka tomu, že do  nemocničného dobrovoľníctva  zapojilo približne 50 žiakov, ktorí sa každý deň striedali zvyčajne v 5-6 členných skupinách. Niektorí sa tomuto dobrovoľníctvu venovali aj viac dní. V poslednom predvianočnom týždni čakalo pacientov ďalšie prekvapenie. Dostali už nielen darčekové balíčky, ale aj vianočné pozdravy, ktoré pre nich vytvorili ďalší žiaci  našej zdravotníckej školy. K pacientom prešovskej nemocnice sa dostalo vyše 200 vlastnoručne vyrobených vianočných pozdravov.  V dňoch predvianočného týždňa zažili pacienti Oddelenia klinickej onkológie FNsP Prešov  popri darčekoch a vianočných pozdravoch aj ďalšie nové prekvapenie. Dostali ako dar aj  gitarový hudobný sprievod počas odovzdávania darčekov, spolu so spevom vianočných kolied.  Ľudský rozmer týchto aktivít tu nie je možné detailne opísať. Skôr možno všetkých, ktorí budú čítať toto svedectvo iba povzbudiť, aby sa o niečo také pokúsili aj v ich nemocnici. Niektorí žiaci sa pre školský časopis VITA, ktorý bude  vydaný v januári 2023  podelili o svoje dojmy z toho, čo to pre nich znamenalo. Napísali svoje svedectvo o tom, čo im to dalo,  ak boli venovať svoj voľný čas  onkologickým a geriatrickým pacientom. Môžeme konštatovať, že veríme, že pre všetkých tých, ktorí zareagovali na výzvu v zmysle: „urob pre pacienta aj niečo viac...“ to prinieslo takú stopu v ich pamäti, že si ju so sebou ponesú aj po ukončení zdravotníckej školy.

0dpoveď na výzvu z jedného veľmi bolestného ľudského príbehu

V predvianočnom období sme sa  ocitli aj uprostred ďalšej veľkej výzvy. Žiačka externého štúdia našej školy sa náhle ocitla  v nesmierne ťažkej životnej situácii. Po veľmi nečakanom a náhlom úmrtí manžela ostala sama s dvomi maloletými deťmi, navyše vo finančných ťažkostiach. Vedenie školy okamžite reagovalo a po predošlom súhlase tejto žiačky vyhlásilo finančnú zbierku.  Po ukončení zbierky so sumou  800 Eur mohla byť táto forma pomoci osobne odovzdaná žiačke prostredníctvom riaditeľky školy PhDr. Evy Novotnej, PhD. Finančnú pomoc sa podarilo dosiahnuť nie iba samotnou zbierkou (400 €), ale aj výťažkom z tradičnej vianočnej burzy (200 €) a tiež darovaním celej  čiastky (200 €) z každoročnej charitatívnej vianočnej kapustnice riaditeľky školy.

Čo to  všetko pre nás znamená a ako ďalej?

Všetko to pre nás znamená odpoveď na výzvu k tomu, ako sa postavíme k zmierňovaniu ľudského utrpenia, ktoré je okolo nás. Znamená to pre nás výzvu, ako sa postavíme k tomu, aby sme mladých ľudí-našich žiakov  viedli k vedomiu, že cit pre utrpenie iných  je podmienkou k naozajstnej identite zdravotníckeho povolania. Znamená to pre nás pokračujúcu výzvu viesť budúcich zdravotníkov k odvahe a ochote dať pacientom aj niečo viac a nie iba to, čo musia.   Sme otvorení aj novým výzvam  a možno aj takým, o ktorých zatiaľ ešte nevieme. Ak pre nás máte inšpiráciu, ako by sme mohli v tomto úsilí ešte lepšie viesť   našich budúcich zdravotníkov a dáte nám o tom vedieť, budeme radi. Ďakujeme vopred, ak nám v tom pomôžete vlastným nápadom, alebo  inšpiráciou.

PhDr. Dana Stachurová, PhD.
SZŠ Prešov

Publikované: 12.01.2023 / Aktualizované: 12.01.2023 HoreTlačiť