Vidieť a byť videný

Aktivita SPŠ v Snine

Školstvo

Jesenné obdobie prináša so sebou viacero nebezpečenstiev aj v oblasti cestnej premávky. Zhoršená viditeľnosť, hmla alebo dážď, nevhodný spôsob jazdy... to všetko môže byť príčinou dopravných nehôd, ktorých v poslednom období len a len pribúda. Potreba upozorňovať účastníkov cestnej premávky na základné dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a disciplinované správanie sa všetkých jej účastníkov, je preto veľmi aktuálna.

SPŠ v Snine práve v jesennom období oslovila formou rozmanitých aktivít širokú škálu účastníkov cestnej premávky – od detičiek v materských škôlkach až pod dôchodcov. Veď zodpovedné správanie by malo byť samozrejmosťou pre všetkých účastníkov cestnej premávky, či ide o dieťa, alebo dospelú osobu, či o  cyklistu, chodca, alebo  vodiča.

Za dodržania všetkých epidemiologických pravidiel pripravili žiaci a učitelia SPŠ v Snine  pre žiakov základných škôl niekoľko tvorivých aktivít, ktorými upozornili na fakt, aké dôležité je nielen  poznať dopravné značky, ale aj sledovať okolitú premávku a byť videný. Žiaci si náučnou formou precvičili, ako poznajú dopravné značky, vyskúšali si jazdu na pedál kárach, zasúťažili si. Jednotlivci, ale aj školy dostali reflexné prvky, edukačné materiály o doprave a súťažiaci boli ocenení vecnými cenami.

Časť nákladov na jednotlivé aktivity je hradená z dotácie mesta Snina.

Na dôležitosť nosiť reflexné prvky, ktoré zvyšujú bezpečnosť na cestách hlavne v období, keď je veľmi skoro tma, sme upozornili projektovými aktivitami, ktorými sme oslovili školské a cirkevné inštitúcie v Snine, ale aj Úniu žien a Jednotu dôchodcov v Snine.

Každý chodec si musí uvedomiť riziko, že v tmavom oblečení je na ceste takmer neviditeľný. Vodič, ktorý neuvidí chodca včas, nedokáže rýchlo zareagovať a chodcovi sa bezpečne vyhnúť. Ak chodec bude označený reflexným prvkom, je viditeľný na vzdialenosť až 210 m, čo je v porovnaní s bielym oblečením viac ako dvojnásobná a s tmavým oblečením sedemnásobná hodnota.

Veľkým rizikom je aj to, že ako chodec či cyklista sme ľahko zraniteľní a pri náraze s motorovými vozidlami nie sme chránení žiadnymi ochrannými pomôckami a sme preto pri zrážke ako účastníci dopravnej nehody veľmi ohrození.

Naším cieľom pri aktivitách s podporou dotácie mesta Snina bolo distribuovať  všetkým zraniteľným účastníkom cestnej premávky reflexné prvky. Za zníženej viditeľnosti máme mať ako účastníci cestnej premávky viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev a nenosiť ich v kabelke alebo ich mať doma na poličke, lebo tak nám život nezachránia. Pritom reflexný pásik, svetielko, reflexný dáždnik, či bezpečnostná vesta sú maličkosti, ale dokážu zachrániť ľudský život.

Dôležitým prvkom je systematické vzdelávanie v oblasti bezpečnosti cestnej premávky, a to Stredná priemyselná škola v Snine s podporou mesta Snina zabezpečuje v priereze všetkými vrstvami nášho obyvateľstva mesta Snina.

Ing. Michal Roman
SPŠ Snina