Program „Zelená škola“ na SPŠ v Snine

SPŠ v Snine sa zapojila do programu „Zelená škola“

Školstvo

Priateľské vzťahy, pozitívna zmena myslenia a správania, zmysluplne využitý čas, nadšenie a optimizmus, to všetko spája Strednú priemyselnú školu v Snine so školami, ktoré sú súčasťou najväčšieho environmentálneho výchovno-vzdelávacieho programu na svete, ktorého cieľom je prispieť k prevencii a riešeniu problémov životného prostredia -  programu Zelená škola.

Žiaci a zamestnanci SPŠ v Snine sa aj v tomto školskom roku 2021/2022 rozhodli realizovať konkrétne opatrenia na zníženie svojej ekologickej stopy. Problémov životného prostredia je veľa.

Naša škola si vybrala problematiku odpadu ako prioritnú oblasť, v ktorej sa chce zlepšiť, učiť sa o nej viac a následne aj realizovať praktické kroky pri jej konkrétnej realizácii.

Zapojili sme sa do projektu EkoAlarm, čím škola získala nádoby na trojzložkový triedený zber odpadu. Modrá nádoba slúži na papier, žltá na plasty a hnedá na bioodpad alebo zmesový odpad. Všetky koše - nádoby sú vyrobené na Slovensku a sú z použitých zubných kefiek, teda z  druhotných surovín.

Naším cieľom je zaviesť v škole systém zberu triedeného odpadu, a tak chceme postupne meniť zaužívaný prístup a pohľad na odpadové hospodárstvo a šírením osvety správneho triedenia a predchádzania vzniku odpadu získať precízny postoj každého z nás k životnému prostrediu a minimalizácii jeho znečisťovania.

V rámci programu Zelená škola sa žiaci našej školy tiež rozhodli skrášliť exteriér školy vysadením nových druhov okrasných stromov a okrasných kvetinových trvaliek do veľkoformátových kvetináčov pri hlavnom vchode do budovy školy, pretože problematika minimalizácie a správneho triedenia odpadu, ako aj skrášľovanie a udržiavanie čistého a zdravého životného prostredia, veľmi úzko súvisia.

Ing. Eva Kresilová
zástupkyňa riaditeľky školy