Erasmus+ Príprava-partner-prax stáže v meste Dublin v Írsku

Dublin - odborná mobilitná stáž žiakov Strednej priemyselnej školy v Snine

Školstvo

Poslednými v sérii odborných mobilitných stáží žiakov Strednej priemyselnej školy v Snine v rámci projektu Erasmus+ Príprava-partner-prax boli stáže v meste Dublin v Írsku.

Dvojtýždňová stáž žiakov bola v termíne od 14. novembra do 27. novembra 2021.

Naším partnerom je sprostredkovateľská organizácia ADC Technology Training Ireland Ltd. a do kooperujúcich firiem vycestovalo 10 žiakov zo študijných odborov technické lýceum, strojárstvo, elektrotechnika a 2 sprevádzajúce osoby.

Za dodržiavania prísnych pandemických opatrení si všetci účastníci vykonávali svoje úlohy podľa harmonogramu úloh, ktorý mali určený vo svojich plánoch. Komunikovali so zákazníkmi v predajniach s IT zariadeniami, pracovali v IT firmách a ďalších odborne zameraných spoločnostiach. Dvojtýždňová stáž bola zameraná na dosiahnutie cieľov, ktoré boli dohodnuté s prijímajúcimi firmami a nadštandardom bolo dosiahnuť špecifické odborné jazykové kompetencie v anglickom jazyku.

Všetky vopred stanovené ciele sa nám realizáciou projektových aktivít podarilo splniť a dôkazom toho je získanie certifikátov od organizácií, ktoré sú kompetentné vydávanie týchto certifikátov garantovať. Navyše každý žiak sa po absolvovaní odbornej mobilitnej stáže môže preukázať významným dokumentom s celoeurópskou platnosťou - Europassom – mobilita, kde má uznané všetky nadobudnuté odborné a jazykové kompetencie nadobudnuté počas stáže.

Voľnočasové aktivity boli pútavé, edukačné a viedli k spoznávaniu mesta Dublin, jeho histórie, súčasnosti, ale aj jeho okolia a prírodných krás. Nezabudnuteľná pre chlapcov bola exkurzia vo výrobnom závode Guinness, kde si prešli celý proces výroby piva od začiatku až po jeho expedíciu. Turistický celodenný výlet na útesy Cliffs of Moher bol zážitkom, ktorého pečať ostáva na celý život.

Stáže boli súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu a nadväzujú na teoretické odborné predmety. Náklady na mobilitnú stáž sú hradené z prostriedkov Európskej únie.

Prínos odborných mobilitných stáží má vysokú pridanú hodnotu pre celkový výstup a hodnotenie absolventa Strednej priemyselnej školy v Snine v každom študijnom odbore, pretože žiaci absolvujú mobilitnú odbornú stáž, ktorá je pre nich veľkým prínosom a obohatením.

Ing. Michal Roman
 manažér projektu