Aké budú Vianoce na COVID oddelení?

Darčeky dostanú pacienti aj od študentov a zamestnancov Strednej zdravotníckej školy v Prešove

Školstvo

Zamysleli ste sa už nad tým, aké budú Vianoce pre pacientov na COVID oddelení? My v nemocnici Jána Adama Reimana Prešov áno, a preto sme sa spojili s tými, ktorí majú veľké dobré srdce a dokážu rozdávať lásku aj úplne cudzím ľuďom. Študenti a zamestnanci Strednej zdravotníckej školy na Sládkovičovej ulici a Strednej zdravotníckej školy sv. Bazila Veľkého darovali pacientom hospitalizovaným s diagnózou COVID-19 darčeky a spoločnosť Telekom im umožnila, aby sa vďaka Magio Internetu šíreného vzduchom spojili s príbuznými.

Primárka oddelenia infektológie MUDr. Nataša Špiláková, spolu s celým kolektívom čelia pandémii ochorenia COVID-19 už niekoľko dlhých mesiacov. „Veríme, že to budú prvé a posledné Vianoce s covidom. Rozmýšľali sme nad tým, ako našim pacientom spríjemniť Vianoce, a keďže k týmto sviatkom patria darčeky, oslovili sme pedagógov stredných zdravotníckych škôl v Prešove, ktorí sa spoločne so študentmi inšpirovali projektom Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok a vyrobili pre našich pacientov desiatky darčekov.“

Vedúca sestra oddelenia PhDr. Jana Macková dodáva: „Na Vianoce by mali byť rodiny spolu, aspoň prostredníctvom videohovorov, avšak v geriatrickom pavilóne, kde je covid jednotka umiestnená nie je wifi, a preto sme oslovili spoločnosť Telekom, ktorá nám túto službu zabezpečí a pribalí k tomu aj dva tablety. Naozaj srdečne ďakujeme.“

Riaditeľka Strednej zdravotníckej školy na Sládkovičovej ulici v Prešove, PhDr. Eva Novotná, PhD. uviedla: „V našej škole je od r. 2004 zvykom, že v čase adventu sa organizuje Vianočná burza, počas ktorej žiaci ponúkajú na predaj za symbolickú cenu ručne vyrobené, zhotovené predmety s vianočnou tematikou a upečené vianočné maškrty, perníky. Popritom riaditeľka školy ponúka kapustnicu a zo získaných finančných prostriedkov určíme, komu bude odovzdaný finančný zisk. V tomto ťažkom roku sme museli naše milé spoločné trávenie predvianočného času vynechať, avšak rozhodli sme sa zachovať tradíciu pomoci. Študenti i pedagógovia sa inšpirovali výzvou Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok a spoločne sme nabalili viac ako 100 darčekov, ktoré darujeme pacientom s ochorením COVID-19, ktorí budú počas Vianoc hospitalizovaní v prešovskej nemocnici.“ Darčeky dostanú pacienti aj od študentov a zamestnancov Strednej zdravotníckej školy sv. Bazila Veľkého.

„Je pre nás dôležité, aby aj hospitalizovaní pacienti a ich rodiny v tejto ťažkej situácii mohli ostať v spojení, a preto sme sa im rozhodli pomôcť a poskytli sme pripojenie na rýchly bezdrôtový Magio internet pre COVID oddelenie FNsP J. A. Reimana Prešov. Pacienti sa tak budú môcť kedykoľvek spojiť cez internet so svojimi blízkymi, nielen počas sviatkov,“ hovorí Dušan Švalek, riaditeľ pre Slovensko v Slovak Telekom.

COVID-19 VO FNsP J. A. REIMANA PREŠOV V ČÍSLACH k 16. 12. 2020

• Počet potvrdených COVID pacientov: 1. vlna: 31; 2. vlna 595
  • Počet vyliečených pacientov: 1. vlna: 7 ; 2. vlna: 158
  • Počet pacientov, ktorí boli prepustení do domácej liečby: 1. vlna: 15; 2. vlna: 183
  • Vo FNsP J. A. Reimana Prešov je spolu 149 lôžok vyčlenených pre pacientov
    s ochorením COVID-19. K 16. 12. bola obsadenosť lôžok na úrovni cca 50% (75 pacientov), z nich šiesti na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny s podporou umelej pľúcnej ventilácie.

Spracovala:
PhDr. Renáta Cenková, PhD., MBA