Inovácia žiakov z SPŠ elektrotechnickej v Prešove

Študenti zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove v akcii

Školstvo

„Sme pripravení. Je to vízia, kam sa posunúť.“

O šikovnosti študentov Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej nemôže byť žiadnych pochýb. Svedčia o tom nielen vynikajúce študijné výsledky, popredné miesta na rôznych súťažiach, ale predovšetkým sa jedná o ich snahu prichádzať s inováciami, ktoré môžu pomôcť bežným ľuďom pri každodenných problémoch.

Jednou z takýchto ťažkostí môže byť aj bežné cestovanie s MHD. Ľudia, ktorí využívajú túto formu dopravy určite poznajú situácie, pri ktorých často strácajú prehľad a trpezlivosť. Pomôcť im však pri tom môže jednoduchá aplikácia s názvom MHD Prešov, s ktorou sa už mnohí Prešovčania mali možnosť stretnúť, využívajú ju denne a cestovanie bez nej si už vôbec nevedia predstaviť. Teraz však prichádza jej nová, vylepšená verzia.

Pôvodná verzia aplikácie bola vytvorená ešte ako študentský projekt. Jej autorom bol Marek Gogoľ, ktorého mnohí poznajú ako úspešného programátora, víťaza 2. Šarišského hackathonu, či aplikácie Zostaň zdravý. Apka si rýchlo získala množstvo fanúšikov, no po čase potrebovala pár vylepšení. Postarali sa o ne Michal Poremba, Marek Lukáč a Erik Wittner ml., študent SPŠE a zároveň hlavný administrátor aplikácie.

Projekt bol vytvorený na báze dobrovoľnosti (nie je oficiálnou aplikáciou dopravného podniku mesta) a možnosť stiahnuť si aplikáciu je stále zadarmo. Aké vylepšenia vynovená aplikácia ponúka?

Aplikácia prešla miernym zjednodušením a sprehľadnením, je rýchlejšia, boli pridané funkcie vyhľadávania spojenia, školských spojov a nechýba ani filtrovanie najbližších odchodov zo zvolenej zastávky na zvolený smer a cieľovú zastávku. Navyše po najnovšej aktualizácii vyhľadávač spojenia funguje aj offline. Možnosť zakúpenia SMS lístka je samozrejmosťou, v budúcnosti autori uvažujú aj o tom, aby sa dal lístok kúpiť prostredníctvom platobnej brány, ktorý by bol súčasťou aplikácie.

Akú najlepšiu novinku však aktualizácia aplikácie ponúka? Erik Wittner za ňu považuje práve vyhľadávač spojenia: „Človek ani nemusí poznať prešovskú mestskú hromadnú dopravu. Apka mu ukáže, kde sa nachádza najbližšia zastávka MHD a ako sa z nej môže dostať inde.“ Využívať ju teda môže aj tí, ktorí nie sú Prešovčania.

Ak túto aplikáciu ešte nepoznáte a ste pravidelným cestujúcim prešovskou MHD, určite si ju nezabudnite stiahnuť. Uľahčí v mnohom život a cestovanie do školy, zamestnania alebo za voľnočasovými aktivitami.

Mladým programátorom a vývojárom prajeme v budúcnosti množstvo úspechov v pracovnom živote a veríme, že budú naďalej produkovať takéto zaujímavé nápady, ktoré skvalitňujú život nám všetkým.

Viac informácií o aplikácií: https://youtu.be/nDWZo6VY66Y

Mgr. Lukáš Zgola