Priame prepojenie odborných zručností a kompetencií s praxou na SPŠ v Snine

Európsky týždeň odborných zručností 2018

Školstvo

Lepšie raz vidieť, ako trikrát čítať v zošite. Zažitá školská pravda, ktorú netreba dokazovať. Preto sa žiaci tretieho ročníka, študijného odboru technika a prevádzka dopravy Strednej priemyselnej školy v Snine, rozhodli, že novú tému z predmetu cestná doprava prežijú prakticky.

Žiaci počas Európskeho týždňa odborných zručností po dohode s pánom Františkom Mergom, konateľom spoločnosti, navštívili Stanicu technickej kontroly v Snine. Počas odbornej exkurzie ich sprevádzali páni Jaroslav Kudláč a Viliam Petro.

Náplňou exkurzie bola praktická realizácia výkonu emisnej a technickej kontroly, ktorej súčasťou bol aj odborný komentár k jednotlivým pracovným fázam a prebiehajúcim činnostiam a vysoko kvalifikovaný odborný výklad k danej téme. Veľkým prínosom bolo, že niektoré merania si žiaci, pod odborným dohľadom, mohli aj vyskúšať a zároveň žiaci dostali aj odpovede na svoje otázky. Aj keď sa vraví, že prax bez teórie je slepá, skúsili sme to opačne, pretože niektoré odborné témy na našich žiakov v škole po teoretickej stránke ešte len čakajú, ale v praktickej činnosti ich už mohli vidieť. Takže názorne sa tu prepojila škola s praxou a prax so školou. Odborná exkurzia je vždy obohatením vedomostí. Žiaci môžu priamo vidieť, skúsiť, zažiť a pýtať sa odborníkov z praxe. Po exkurzii si žiaci zase sadnú do školských lavíc a doplnia videné a zažité o teóriu, ktorá vždy podporuje prax.

A to je jednou z priorít Strednej priemyselnej školy v Snine – podporovať získavanie odborných zručností a kompetencií a ich priame prepojenie s praxou.

PhDr. Jarmila Kuriljuková
SPŠ V Snine

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie