Júlia Filičková víťazkou Slovak barista cup junior 2018

Žiačka Hotelovej akadémie v Starej Ľubovni víťazkou prestížnej súťaže

Školstvo

Brazília, nádherná krajina, veľmoc kávovníkových plantáží a kávovníkových zŕn, je pre mnohých Slovákov len nesplneným cestovateľským snom, no pre JÚLIU FILIČKOVÚ, štvrtáčku hotelierku, sa stala 7. decembra 2018 fantastickou realitou. Cesta za týmto snom však nebola krátka a hlavne jednoduchá.

Academy of Coffee, akreditované školiace stredisko, odštartovalo 26. januára 2018 na výstave Danubius Gastro v Bratislave prvé kolo prestížnej baristickej súťaže „ SLOVAK BARISTA CUP“ junior 2018 a tridsiati dvaja slovenskí baristi juniori  z 25 odborných škôl a hotelových akadémií, medzi ktorými nechýbali  študentky hotelovej akadémie Júlia FiličkováValéria Valeková, začali snívať svoj sen o víťazstve i sen o Brazílii.

Od 26. januára do 7. decembra 2018 v  prvom i ďalších piatich kolách súťaže predvádzali krásu kávového umenia - nastavovali v časovom limite mlynček, pripravovali dvakrát espressá, dvakrát cappuccina a dvakrát rôzne voľné nápoje, ktorých základom muselo byť cappuccino. Každý súťažiaci okrem sústredenosti musel komunikovať a obhajovať svoje nápoje pred odbornou degustačnou komisiou, presnosť, rýchlosť, precíznosť, hygiena i komunikatívnosť každého z baristov boli zase hlavnými bodmi záujmu odborných komisárov.

Komu však „nevyšiel“ mlynček, zvyčajne nemal šancu pripraviť prvotriedny kávový nápoj a jeho šance na úspech sa výrazne znižovali.

Naše šikovné baristky predviedli v jednotlivých kolách v Bratislave, Bardejove, Piešťanoch, Námestove, Prešove i Nitre kus kávového umenia, elegantný servis, zaujímavé vystúpenie a nadšenie ukázať všetkým, ako sa pripravuje kvalitná káva či zaujímavé a hlavne chutné kávové nápoje, čo oceňovali technickí komisári a členovia degustačnej komisie – esá vo svojom odbore, profesionálni baristi, víťazi medzinárodných baristických súťaží, certifikovaní komisári a lektori, profesionálni pražiari. Tí im udelili viaceré ocenenia i vzácne bodíky tak potrebné pre celkové hodnotenie.

Dievčatá už od začiatku súťaže naznačovali svojim súperom, aby s nimi rátali v boji o celkové prvenstvo, veď 1. kole Valéria získala cenu  „Najlepšia technika mlynčeka“, v 2. kole opäť Valéria získala cenu „Najlepší voľný nápoj“ Júlia cenu „Najlepšia technika mlynčeka“. Obe mali excelentnú druhú časť súťaže. Vo 4. kole Júlia zabodovala naplno a obsadila 2. miesto, v 5. kole zvíťazila Valéria a v poslednom šiestom kole sa víťazkou stala Júlia, ktorá sa až po súčte všetkých bodov dozvedela, že je, spolu s Jánom Fuksom z Piešťan, celkovou víťazkou, NAJLEPŠOU BARISTKOU JUNIORKOU na Slovensku.

„Som neskutočne šťastná, splnil sa mi sen, len ma trošku mrzí, že si víťazstvo nemôžem užiť spolu s Valériou, ktorá sa umiestnila na celkovom treťom mieste a namiesto do Brazílie pocestuje za kávovým dobrodružstvom do školiaceho strediska Coffee Consulate v Nemecku,“ povedala Júlia.

Obe dievčatá prevezmú svoje ocenenia z rúk Edgarda Bressaniho z Brazílie, Steffena Schwarza z Nemecka a Jozefa Augustína zo Slovenska, odborných garantov akreditovaného školiaceho strediska Academy of Coffee, 2.februára 2019 na 5. ročníku 1. Kávového plesu v hoteli Holiday Inn v Trnave.

Vedenie školy obom baristkám, študentkám hotelovej akadémie, a ich majsterke odbornej výchovy Helene Hutníkovej blahoželá a ďakuje za mimoriadne úspešnú reprezentáciu školy, mestá Stará Ľubovňa i PSK.

Miroslav Knap

SOŠ Stará Ľubovňa