Erazmus+ vo Vroclave

SOŠ A. Dubčeka vo Vranove nad Topľou

Školstvo

Žiaci SOŠ, A. Dubčeka 963/2 vo Vranove nad Topľou sa na prelome októbra a novembra zúčastnili zahraničnej praxe vo Vroclave v rámci  projektu   ERASMUS +.  Tento program podporuje zvýšenie vedomostí, zručností a  mobilitu žiakov v odbornom vzdelávaní.

Projekt sme vypracovali v spolupráci s agentúrou Luminosus z Veľkých Kapušian. Partnerskou organizáciou vo Vroclave  bola agentúra AVIVA.  Spolupráca s touto agentúrou bola na vysokej úrovni. Pracovníci agentúry boli veľmi milí a ústretoví a snažili sa, aby sa študenti v Poľsku a na pracoviskách cítili príjemne. Projektu sa zúčastnilo 6 grafikov, 4 kuchári, 4 hostinskí a 2 kozmetičky. Študenti odborov kuchár, hostinský pracovali v rôznych reštauračných zariadeniach vo Vroclave, dvaja študenti boli zaradení do päťhviezdičkového hotela, kozmetičky v kozmetickom salóne a propagační grafici v rôznych firmách svojho zamerania. Žiaci dostali za svoju prácu hodnotenia od zamestnávateľov, ktoré boli pozitívne a tiež certifikát – Europass Mobility, platný v celej EÚ.  Cieľom projektu bolo nielen zvýšenie vedomostí a zručností v odbornom vzdelávaní, ale aj lepšie uplatnenie absolventov na trhu práce, väčšia samostatnosť a odvaha podnikať vo svojich odboroch a zlepšenie zručností v cudzích jazykoch.

Žiaci pracovali každý pracovný deň nie ako v škole na praxi, ale ako riadni zamestnanci daných podnikov. Vyskúšali si ako to funguje v reálnom pracovnom procese. Kuchári a hostinskí pracovali podľa rozpisu, ktorý dostali vo svojej pridelenej reštaurácii. Niektorí vstávali o šiestej, aby mohli o siedmej začať s podávaním raňajok . Ďalší kuchári vykonávali prípravné práce v kuchyni. Grafici sa venovali  kreatívnej činnosti podľa zadania zamestnávateľa. Kozmetičky pomáhali pri upratovaní a dezinfekcii pracoviska, vykonávali bežné kozmetické úkony.

Agentúra zorganizovala dva spoločné víkendové výlety so sprievodcom a jednu návštevu múzea v priebehu prvého týždňa pobytu. Žiaci navštívili múzeum Raslavická panoráma, kde sa dozvedeli niečo z histórie Poľska. Počas prvého víkendového výletu sme videli najznámejšie pamiatky Vroclavu a od sprievodcu sme sa dozvedeli mnoho informácií o minulosti a súčasnosti mesta. Študentom sa páčila aj prehliadka Vroclavskej univerzity. Okrem toho sme navštívili The Centenial Hall, pri ktorej sa nachádzajú aj Japonské záhrady, ktoré sa študentom nesmierne páčili.  Na druhom výlete sme navštívili  Sky Tower, ktorá je najvyššou budovou v meste a slúži ako vyhliadková veža.

Pobyt mal svoje pozitíva aj negatíva. V prvom rade si žiaci museli zvyknúť na odlúčenie od domova, na nové prostredie, na pracovnú dobu, zodpovednosť, samostatnosť a na iný režim ako boli zvyknutí. Tieto prekážky postupne zdolali a právom sú na seba hrdí, že to zvládli. Veľkým prínosom bolo stmelenie kolektívu, spoznávanie ľudí a novej kultúry.

Silvia Haľková

Stredná odborná škola A. Dubčeka 963/2 Vranov nad Topľou