Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Späť

Na Strojárskej olympiáde v Bratislave najvyššie méty dosiahla Stredná priemyselná škola v Snine

26.02.2010

Úspechy SPŠ v Snine na Strojárskej olympiáde

Stredná priemyselná škola v Snine sa zapojila do štyroch z piatich sekcií v Strojárskej olympiáde a v nich sme obstáli na stupienkoch najvyšších. Tretie kolo a slávnostné odovzdávanie cien bolo dňa 17. februára 2010 na Strojníckej fakulte STU v Bratislave.

Strojárska olympiáda prebieha v troch kolách a čiastočné výsledky po 1. kole, ktoré bolo venované testom z matematiky a fyziky, neskôr po 2. kole, v ktorom sa preverovali všeobecné a odborné vedomosti z oblasti strojárstva a dopravy, nasvedčovali, že naši študenti preukázanými vedomosťami postúpia do finále. Dôležité bolo ešte vypracovať v 3. kole súťažnú prácu na zvolenú tému z oblasti, v ktorej študenti súťažili. Všetci piati súťažiaci práce odovzdali a nasledovalo rozhodnutie o pridelení posledných bodov, ktoré otvoria cestu do finále. Po zhodnotení prác, ktoré boli zaslané do finále a po zverejnení výsledkov, bola cesta do Bratislavy – do finále – istá a spojená s očakávaním a zároveň spojená aj s pocitom zodpovednosti.

Najdôležitejšie bolo obhájiť predloženú prácu a reagovať na profesionálne otázky poroty.

V sekcii Automobily, lode a spaľovacie motory súťažili Matúš Vasiľko, ktorý sa umiestnil na 4. mieste s prácou Kontroly motorových vozidiel a získal 290 bodov a Juraj Džujko, ktorý sa umiestnil na 6. mieste s prácou Spaľovacie motory a zabezpečil si celkovým počtom bodov 225. Obidvaja súťažiaci dôstojne reprezentovali školu a obhájili práce, s ktorými do finále postúpili.

V sekcii Strojárska výroba a manažérstvo kvality obhájil minuloročné prvenstvo Matúš Chvostaľ, ktorý získal 277 bodov a obhájil prácu pod názvom Konštrukčný návrh tvárniaceho prípravku, ktorou si potvrdil 1. miesto v danej sekcii.

V sekcii Mechatronika svojou prácou Didaktický model výťahu a predloženým modelom zaujal porotu Peter Fedorko, celkovo získal 273 bodov a umiestnil sa na 2. mieste.

Poslednou sekciou, v ktorej sme mali svoje želiezko v ohni, bola sekcia Procesné strojníctvo a environmentálna technika, kde Peter Geľo presvedčivo prezentoval svoj návrh na tému Pasterizácia a získal 1. miesto

Študentov do súťaže pripravovali: Ing. Jozef Kováč, Ing. Mária Ortutayová, Ing. Michal Roman, Ing. Štefan Ščerba a PaedDr. Ľubomír Hajdanka.

V záverečnej štatistike SPŠ v Snine získala dvakrát 1. miesto, raz 2. miesto, 4. miesto a 6. miesto. Za 1. miesto škola získala finančné ohodnotenie vo výške 668.- € a za 2. miesto 334.- €, čiže celkovo škola získala 1670.- €, ktoré budú účelovo použité na podporu odborného vzdelávania a na zlepšenie materiálno – technického zabezpečovania vyučovania v škole. Súťažiaci získali tiež finančné ohodnotenie v polovičnej výške.

V závere môžeme konštatovať, že sme dobrí a dokážeme so vztýčenou hlavou obstáť v tvrdej konkurencii a zároveň sme si dali odpoveď na otázku, či majú strojárske a iné odborne zamerané študijné odbory v našej škole budúcnosť – a odpoveďou je jednoznačné áno do budúcnosti. Je to impulz ako ďalej do ďalšej práce a do podpory šikovných a aktívnych žiakov, ktorí ako budúci absolventi budú mať otvorenú cestu na pracovné trhy doma, v Európskej únii a v ďalšom štúdiu.