Dar pre DD a DSS Spišská Stará Ves

16.04.2009

Dar pre prijímateľov sociálnych služieb v DD a DSS Spišská Stará Ves a začiatok ďalšej spolupráce s organizáciami samaritánov na Slovensku a v Rakúsku.

Asociácia samaritánov Slovenskej republiky (ASSR) v spolupráci s partnerskou organizáciou samaritánov v Rakúsku (Arbeiter-Samariter-Bund Österreichs) slávnostne odovzdali dňa 6. 4. 2009 dar Domovu dôchodcov a domovu sociálnych služieb v Spišskej Starej Vsi. Týmto darom získal DD a DSS v Spišskej Starej Vsi elektrické a mechanické polohovateľné postele v počte 10 kusov. Slávnostného odovzdania sa zúčastnili JUDr. Anna Aftanasová - predsedníčka Sociálnej komisie pri Zastupiteľstve PSK, Ing. Jozef Harabín - primátor mesta Spišská Stará Ves, MUDr. Marcel Sedlačko - prezident ASSR, Mgr. Renáta Zichová - predsedníčka ASSR, Josef H. Riener – riaditeľ rakúskej asociácie samaritánov, Ing. Ján Repa, riaditeľ odboru civilnej ochrany obyvateľstva MV SR, MUDr. Ján Hencel - riaditeľ Emergency Medical Service, s.r.o. a predseda Asociácie poskytovateľov záchranných zdravotných služieb na Slovensku, zástupcovia masmédií a ďalší.

Všetkým imobilným, alebo čiastočne imobilným prijímateľom sociálnych služieb bude môcť DD a DSS v Spišskej Starej Vsi poskytnúť polohovateľné postele. Zvýši sa kvalita poskytovaných sociálnych služieb a uľahčí sa pobyt v zariadení osobám, ktoré sú odkázané po celý deň, alebo veľkú časť dňa byť na lôžku.

Samozrejme uľahčí to prácu aj pracovníkom, ktorí musia niekoľkokrát denne polohovať, dvíhať, alebo akokoľvek inak pomáhať imobilným, bezvládnym prijímateľom sociálnych služieb. Manipulácia s nimi je veľmi namáhavá a zložitá.

Nadviazali sa dobré kontakty medzi DD a DSS v Spišskej Starej Vsi a organizáciami samaritánov na Slovensku a v Rakúsku. Rakúska strana prisľúbila ďalšiu pomoc v oblasti poskytnutia vybavenia zdravotnými pomôckami (invalidné vozíky, zdviháky, pomôcky pre chôdzu a podobne.) Rysuje sa možnosť nadviazať partnerské vzťahy s podobnými zariadeniami sociálnych služieb v Rakúsku, čo môže byť prínosom aj pre ďalšie zariadenia poskytujúce sociálne služby v Prešovskom samosprávnom kraji.

Tento deň zanechal hrejivý pocit v srdciach všetkých zúčastnených. U jedných tým, že dar poskytli a u druhých tým, že spoznali partnerov, ktorí v tomto uponáhľanom svete myslia na pomoc pre ľudí, ktorí ju potrebujú a ktorým aj pomôže.

DD a DSS v Spišskej Starej Vsi vyjadruje veľkú vďaku ASSR a ASBÖ za osožný a hodnotný dar.

V Spišskej Starej Vsi 6. 4. 2009

Ing. Jozef Krivoňák