Bubnovanie ako terapia

22.03.2010

Africké bubny liečia klientov v DSS Giraltovce.

V Domove sociálnych služieb v Giraltovciach prebiehal v uplynulých troch mesiacoch projekt pod názvom „Bubnovanie ako terapia“, prostredníctvom ktorého sa uchádzal o finančnú podporu spoločnosti  Slovenské elektrárne, a. s. ENEL so sídlom v Bratislave.

Obsahovou náplňou projektu, ktorý bol podporený finančnou čiastkou 500 €, bolo zakúpenie afrických bubnov – djembé vďaka finančnej podpore Slovenských elektrární ENEL.

Projekt vytvára možnosť integrácie ľudí s postihnutím a zdravých pri spoločnej činnosti a aplikácie inovatívnych foriem terapie pre ľudí s mentálnym postihnutím. Išlo o využívanie terapeutických účinkov aktívnej hry na afrických bubnoch, na ktorých sa hrá iba rukami, ich zvuk a rytmy prenikajú telom, obchádzajú bloky a nútia k pohybu.

Cieľom projektu bolo nájsť nové formy komunikácie s klientom k vyjadreniu ich vlastných pocitov, získať nové poznatky a skúsenosti, odbúrať napätie, vytvoriť priestor k sebapoznaniu klientov, podporovať motorické, psychické a sociálne zručnosti a schopnosti klientov.

A tak sa v domove sociálnych služieb začali pravidelné muzikoterapeutické stretnutia s vlastnými africkými bubnami. U klientov vyvolávali zvedavosť, a to ešte väčšiu, keď zistili, že jednoduchým cinknutím, ťuknutím môžu vytvoriť pekný a zaujímavý zvuk, vibráciu. Klientom (s rôznym stupňom motorickej zdatnosti) sa cez djembé otvorila široká paleta možností zaujímavým a motivujúcim spôsobom nacvičovať rozličné telesné pohyby, príbehy.

V rámci realizácie  projektu sa uskutočnil dvojdňový workshop pod vedením Tona Gútha – spoluzakladateľa etnobubnovej školy Rytmika a Občianskeho združenia Zvuky cez ruky v Bratislave. Predovšetkým bol zameraný na základné techniky etnobubnovania, celkový rozvoj osobnosti, ako i cvičenia so zameraním na tvorivosť, hravosť, pozornosť, súdržnosť, zábavu, spoluprácu.

V súčasnosti môžeme povedať, že u klientov zaradených do projektu postupne došlo k zvýšeniu aktivity, zlepšeniu komunikácie,  správania, vzniku nových priateľstiev. Samotní klienti vnímajú stretnutie bubnovacej skupiny veľmi pozitívne a každé stretnutie očakávajú s veľkou radosťou.

Mgr. Zuzana Jurčová

sociálna pracovníčka