V súvislosti s Ukrajinou zasadol krízový štáb krajskej samosprávy

Prijal nové opatrenia zamerané na pomoc utečencom

Situácia na Ukrajine

Na Úrade Prešovského samosprávneho kraja dnes zasadal krízový štáb PSK. Hlavnou témou bola koordinácia postupov s krízovým riadením štátu v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine.  Na stretnutí sa hovorilo o konkrétnej pomoci pre utečencov  a opatreniach, ktoré prijal PSK. Tie sa okrem iného týkajú mimoriadnych autobusových spojov, materiálnej pomoci a či údržby komunikácii v prihraničnej oblasti.

Foto: zasadnuie krízového štábu Ú PSK

Zasadnutie krízového štábu Prešovského samosprávneho kraja sa venovalo predovšetkým kompetenciám v pôsobnosti krajskej samosprávy, ale aj novým úlohám, ktoré si mimoriadna situácia vyvolaná vojnovým konfliktom na Ukrajine vyžiadala.

„Zásadnou vecou je poskytnutie núdzového ubytovania, v ktorom sme reagovali promptne a vyčlenili sme päť zariadení s kapacitou takmer 500 lôžok. Naďalej pomáhame starostom prihraničných obcí, najmä v Ubli a v Uliči, ktorých sa to bytostne týka a ktorí v týchto dňoch preukázali obrovské nasadenie.  Chceme im pomôcť zmierniť zložitú situáciu pomôcť v koordinácii jednotlivých postupov, či už je to úprava komunikácií, odvoz komunálneho odpadu, neporiadku, ktorý vzniká z dôvodu kumulovania  veľkého množstva ľudí pri hranici s Ukrajinou,“ uviedol po rokovaní štábu predseda PSK Milan Majerský.

Ako ďalej informoval, Prešovský samosprávny kraj ešte uplynulý piatok zriadil platformu Pomôžme Ukrajine, ktorá sieťuje organizácie, združenia či podnikateľské subjekty a všetkých, ktorí chcú pomôcť obyvateľom unikajúcim z vojnovej krajiny materiálne, personálne alebo poskytnutím ubytovania.  „Máme zriadenú linku pomoci, kde ľudia podávajú aktuálne informácie pre tých, ktorí sa nachádzajú v bezvýchodiskovej situácii, ale aj tých, ktorí chcú pomôcť, aby sme ich vedeli rýchlejšie spojiť a túto pomoc poskytovať,“ doplnil predseda kraja.

Kraj poskytuje informácie možným donorom a záujemcom denne od 8.00 do 18.00 hod. aj na špeciálnej infolinke 051/70 81 777 a na emailovej adrese ukrajina@psk.sk.

Od soboty sprístupnila župa obyvateľom utekajúcim z Ukrajiny službu prímestskej autobusovej dopravy bezplatne, a to po preukázaní sa pasom či občianskym preukazom. Bezplatná preprava sa týka všetkých spojov zmluvných dopravcov PSK - SAD Humenné, SAD Prešov, BUS Karpaty a SAD Poprad.

„Okrem toho zmluvní dopravcovia zabezpečujú mimoriadne spoje pre týchto obyvateľov, ktorí sú prepravovaní do záchytných miest. Počas noci z 27.2. na 28.2. boli takto vypravené tri autobusy, dva do Bardejova a jeden do Vranova nad Topľou,“ spresnil M. Majerský.

V pondelok 28. februára spustil PSK prostredníctvom svojej Nadácie PSK pre podporu rodiny aj internú zbierku materiálnej pomoci, presnejšie trvanlivých potravín, hygienických potrieb a pod. Jej zámerom je, aby bola cyklická, pričom smeruje k vybraným samosprávam – mestám, obciam, kde už utečenci sú ubytovaní. Už dnes napoludnie bol prvý výťažok zo zbierky doručený do obce Ubľa, pričom zbierka ďalej pokračuje.

Do pomoci utečencom z Ukrajiny sa priamo zapájajú aj stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. A to vyhlásením materiálnych a finančných zbierok. V nedeľu 27. februára kraj prostredníctvom župnej SOŠ drevárskej vo Vranove nad Topľou núdzovo zaslal 30 matracov, paplónov, vankúšov a 60 kusov posteľnej bielizne priamo do Kyjeva.

V Prešove 28. februára 2022

Daša Jeleňová