Župná stredná škola získala ako jediná v kraji nórsky grant

Takmer 200-tisíc použije na modernizáciu učební a rozvoj vzdelávacích metód

Školstvo

V župnej SOŠ gastronómie a služieb v Prešove sa zmodernizujú učebne, budú rozvíjať didaktické prístupy a vzdelávacie organizácie. Taktiež sa posilnia kompetencie učiteľov a spolupráca s partnerskou školou za polárnym kruhom. To všetko vďaka grantu z Nórskeho finančného mechanizmu vo výške takmer 200-tisíc eur, ktorý škola získala ako jediná v Prešovskom kraji.

Foto: SOŠ obchodu a služeib Prešov

Župná Stredná odborná škola gastronómie a služieb Prešov uspela so svojím projektom Inovatívne vzdelávanie ako nástroj na reflektovanie environmentálnych výziev a potrieb trhu práce v programe Obchod a inovácie financovanom z Nórskych fondov. Stala sa jednou z jedenástich stredných a vysokých škôl v SR, ktoré grant získali a jedinou v Prešovskom kraji. Jeho výška je niečo vyše 198-tisíc eur.

Projekt SOŠ, ktorú zriaďuje PSK, prispeje k rozvoju školiacich a vzdelávacích organizácií, rozšíri ich kapacity v digitálnej oblasti a posilní kompetencie učiteľov. Zameria sa tiež na poskytovanie vzdelávania prostredníctvom informačno-komunikačných technológií, propagáciu inovatívnych metód a didaktických prístupov. Jeho súčasťou je vytvorenie učebných materiálov a rozšírenie možností používania nástrojov, ktoré podporujú práve efektívne využívanie IKT vo vzdelávaní.

Foto: SOŠ obchodu a služieb Prešov

Modernizovať sa tu budú aj učebne v zmysle ich dovybavenia špičkovými technológiami a prístrojmi. Tie umožnia inkluzívne vzdelávanie a vývoj aj znevýhodneným skupinám.

Rekonštrukciou priestorov sa vytvorí vhodné vzdelávacie prostredie pre všetkých študentov každého odboru školy, a tým sa im zabezpečí prístup k praktickému vyučovaniu. Výsledkom bude zmenšenie priepasti medzi vzdelávacím systémom a potrebami trhu práce.

Ďalším dôležitým bodom projektu je podpora spolupráce v oblasti zvýšenia kvality odbornej prípravy medzi vysokými, strednými školami i podnikmi na Slovensku a v Nórsku. Partnerom SOŠ gastronómie a služieb je Stredná odborná škola za polárnym kruhom v Nórsku (Polarsirkelen Videregående Skole, Murbakken1, Mo i Rana) a ich spolupráca spočíva najmä vo výmene skúseností.

Prvým míľnikom školy pre realizácii projektu sa stala otváracia konferencia s rovnomenným názvom, aký nesie samotný projektový zámer.

Foto. Z úvodnej koferencie k projektu

Nórske granty predstavujú príspevok Nórska k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe. Prostredníctvom tých Nórsko prispieva k znižovaniu ekonomických a spoločenských rozdielov a k posilňovaniu vzájomných vzťahov s prijímateľskými štátmi v strednej a východnej Európe a v Pobaltí.

V Prešove 2. decembra 2022
Oddelenie komunikácie a propagácie PSK