PSK má vo svojich školách integrovaných 178 ukrajinských žiakov

Najviac ich je v Prešove

Školstvo

Integrácia ukrajinských žiakov do slovenských škôl sa začala už niekoľko dní po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine. Prílev ukrajinských utečencov sa dotkol aj stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK, najvýraznejšie Spojenej školy T. Ševčenka v Prešove.  Aktuálne k 12. aprílu sa v župných stredných vzdeláva 178 žiakov - odídencov z Ukrajiny. V prešovskej spojenej škole sa učí až 78% z nich, celkovo 136 žiakov.

Prešovský samosprávny kraj zriaďuje 68 stredných škôl v trinástich okresoch. Vo vyše dvadsiatke z nich aktuálne študujú aj žiaci, ktorí ušli z vojnovej Ukrajiny a boli integrovaní do ich výchovno-vzdelávacieho procesu. K 12. aprílu predstavoval počet ukrajinských žiakov - odídencov z Ukrajiny, ktorí zasadli do lavíc župných stredných škôl, číslo 178.

Len v Spojenej škole Tarasa Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským v Prešove, ktorá má organizačnú zložku Základná škola a Gymnázium, sa k tomuto dátumu vzdelávalo 136 žiakov. Na základnej škole je to 118 žiakov a na gymnáziu 18.

Foto: Spojená škola Tarasa s vyučovacím jazykom ukrajinským Ševčenka v Prešove

Celkovo 42 žiakov bolo k 12. aprílu integrovaných aj na ďalších dvadsiatich župných stredných školách. Najviac, šesť žiakov, sa učí v SOŠ polytechnickej J. A. Baťu vo Svite, po štyria žiaci na popradských školách - Gymnázium Kukučínova a SPŠ techniky a dizajnu. Traja ukrajinskí žiaci sa vzdelávajú na Gymnáziu Snina, Gymnáziu duklianskych hrdinov Svidník a v SPŠ technickej Bardejov. V prípade ostatných štrnástich škôl ide o jedného, maximálne dvoch žiakov z vojnovej Ukrajiny, ktorí boli zaradení do ich výchovno-vzdelávacieho procesu.

V Prešove 13. apríla 2022

Publikované: 13.04.2022 / Aktualizované: 06.05.2022 HoreTlačiť