Cyklisti budú môcť prejsť z Prešova až do Lipian

Štyri samosprávy získali financie na vybudovanie cyklotrás Eurovelo 11

Regionálny rozvoj

Červenica pri Sabinove, Jakubova Voľa, Rožkovany a Lipany získali nenávratný finančný príspevok na vybudovanie cyklistických chodníkov, ktoré sú súčasťou medzinárodnej cyklotrasy Eurovelo 11.

Výstavba medzinárodnej cyklotrasy Eurovelo 11 v Sabinovskom okrese môže pokračovať. Štyri samosprávy získali nenávratný finančný príspevok na realizáciu cyklotrás na svojom území v celkovej hodnote takmer 1,27 miliónov eur. Nové úseky prepoja Pečovskú Novú Ves a Lipany. Žiadosti o príspevok spracovala Agentúra regionálneho rozvoja PSK, ktorá sa podieľa aj na implementácii projektov.

FOTO - Výstavba Eurovela 11 môže pokračovať

Obec Červenica pri Sabinove získala nenávratný finančný príspevok (NFP) v rámci výzvy Integrovaný regionálny operačný program (IROP) vo výške takmer 230-tisíc eur. Stavať môže aj obec Jakubova Voľa, ktorá získala financie vo výške viac ako 72-tisíc eur.

Cyklotrasa by mala pokračovať do obce Rožkovany, ktorej schválili na I. etapu projektu nenávratný finančný príspevok vo výške 484-tisíc eur. A na I. etapu cyklotrasy získalo príspevok aj mesto Lipany vo výške 482-tisíc eur.

Po výstavbe týchto úsekov by mohli cyklisti plynule prejsť z Prešova až do Lipian. Aktuálne je zrealizovaná tretina medzinárodnej cyklotrasy, ktorá by mala mať po dokončení 143 km. Zvyšné úseky sú momentálne v rôznom štádiu rozpracovanosti.

Prešovský samosprávny kraj pomáha pri budovaní tejto významnej trasy odbornými kapacitami pri získavaní stanovísk, povolení pre výstavbu a po jej dobudovaní plánuje pomáhať pri jej údržbe.

Medzinárodná cyklomagistrála Eurovelo 11 by mala na území Prešovského kraja po dokončení dosahovať približne 150 kilometrov. Prechádzať bude obcami Mníšek nad Popradom, Sulín, Malý Lipník, Legnava, Údol, Plavnica, Šambron, Bajerovce, Krásna Lúka, Šarišské Dravce, Torysa, Krivany, Lipany, Rožkovany, Jakubova Voľa, Červenica, Pečovská Nová Ves, Sabinov, Ražňany, Ostrovany, Šarišské Michaľany, Veľký Šariš, Prešov, Haniska, Kendice, Drienovská Nová Ves, Ličartovce, Obišovce, Janovík, Bretejovce, Seniakovce.

V Prešove 9. novembra 2022

Lea Lehotská