Bardejovská knižnica zriadila konzultačné stredisko pre seniorov

Otvorila virtuálnu univerzitu tretieho veku

Kultúra

Atraktívnou novinkou župnej Okresnej knižnice Dávida Gutgesela v Bardejove je konzultačné stredisko pre seniorov. V spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Prahe im ponúka možnosť štúdia na virtuálnej univerzite tretieho veku. Jej pilotný kurz prvého zimného semestra otvorili v októbri a absolvovalo ho trinásť poslucháčov-seniorov.

Foto: Konzultačné stredisko v bardejovskej knižnici

Bardejovská knižnica, ktorú zriaďuje Prešovský samosprávny kraj, vytvorila konzultačné stredisko pre seniorov. Ponúka im možnosť štúdia na virtuálnej univerzite tretieho veku (VU3V), a to v trvaní šesť semestrov. V októbri 2022 tu otvorili prvý kurz zimného semestra na tému Cestovanie – čo ste možno nevedeli. Prilákal celkovo trinásť poslucháčov z radov seniorov.

Seniori sa v rámci kurzu zúčastnili šiestich skupinových prednášok raz za 14 dní. Ich výučba prebiehala v čitárni knižnice prostredníctvom multimediálnej videoprednášky. Tá bola vopred natočená vysokoškolským pedagógom pod vedením tútora, ktorý je kontaktnou osobou spolupracujúcou s Centrom VU3V a organizačne a technicky zastrešuje spoločné stretnutia študijnej skupinky v konzultačnom stredisku.

Učebné materiály k prednáškam mali poslucháči prístupné cez internet po zadaní prideleného prihlasovacieho kódu.  Po každej z nich vypracovali v pohodlí domova a v prípade potreby aj opakovane online test. Test je jednou z podmienok získania osvedčenia o absolvovaní virtuálnej univerzity tretieho veku. Ďalšou je zrealizovaná záverečná previerka nadobudnutých vedomostí.

Po úspešnom ukončení každého semestra univerzity získavajú poslucháči pamätný list. Po absolvovaní všetkých šiestich semestrov pri slávnostnej promócii absolutórium Univerzity tretieho veku pri PEF ČZU v Prahe.

Foto: Konzultačné stredisko v bardejovskej knižnici

Garantom VU3V v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela v Bardejove je Provozně ekonomická fakulta Českej zemědělskej univerzity v Prahe. Študijný program v konzultačnom stredisku pre seniorov pokračuje letným semestrom vo februári 2023. Pre jeho účastníkov je pripravený kurz pod názvom Arménia blízka i vzdialená.

V Prešove 21. decembra 2022

Oddelenie komunikácie a propagácie PSK