Začala sa Zimná výzva

Turistov čaká 15 výstupov do hôr, 28 lyžiarskych stredísk a rozmanité podujatia

KOCR Severovýchod Slovenska

Banner_ Zimná výzva 2022/2023

Na turistov v Prešovskom kraji čaká Zimná výzva. Tretí ročník turistickej výzvy ponúka 15 výstupov do hôr od Vysokých Tatier cez Pieniny až po Poloniny. Turistiku dopĺňa 28 lyžiarskych stredísk a množstvo zimných podujatí. Zimná výzva sa začala počas víkendu 17. decembra a potrvá do 19. marca 2023. Určená je širokej verejnosti.

Jeseňou sa možnosti na turistiku v Prešovskom kraji nekončia. Aj v zimnom období je mnoho miest, ktoré sú prístupné a ponúkajú zážitky pre všetky vekové kategórie. Inšpirácie na zimné výlety v celom Prešovskom kraji ponúka tretí ročník Zimnej výzvy. Má charakter súťaže. Zimnú výzvu pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.

Úlohou turistov je odfotiť sa na vybraných turistických miestach s odznakom, ktorý získajú zadarmo po registrácii na stránke www.severovychod.sk. Pre širokú verejnosť je pripravených 15 lokalít, na ktoré je možné vystúpiť počas 3 mesiacov. Výstupy sú rozdelené do troch stupňov náročnosti.

Turisti môžu svoje výstupy doplniť návštevou 28 lyžiarskych stredísk, ktoré budú túto sezónu v prevádzke. Ponuku zimných aktivít výzvy dopĺňajú rozmanité podujatia, ku ktorým patria vianočné trhy, silvestrovské a štefanské turistické výstupy aj obľúbené podujatia ako Tatry Ice Master (21. – 22. 1. 2022), Vianoce na hrade Ľubovňa (25. 12. – 7. 1. 2023), Snežné psy v Tatranskej Lomnici (11. – 12. 2. 2023) či fašiangové karnevaly. Všetky informácie nájde verejnosť na stránke www.severovychod.sk

K tipom na turistické výstupy pripájame v tomto roku aj lyžiarske strediská v celom kraji a rozmanité podujatia. Tieto možnosti boli v predchádzajúcich rokoch výrazne obmedzené z dôvodu pandémie koronavírusu. Ani súčasná situácia nie je pre cestovný ruch ľahká, preto aj takouto formou motivujeme ľudí využiť tieto služby a podporiť ľudí pracujúcich v odvetví cestovného ruchu,“ uviedol Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Mapa lokalít_ Zimná výzva 2022/2023

Za splnenie bodových hraníc získavajú účastníci Zimnej výzvy vecné odmeny v troch hraniciach. Na záver je pripravené aj žrebovanie o turistické topánky.

K lokalitám Zimnej výzvy patrí napríklad výstup na Gazdoráň v NP Poloniny. V lete tohto roka tu pribudla nová značená turistická trasa po červenej značke z obce Príslop. Turisti sa môžu tešiť aj na vyhliadku Grófňa pri Domaši, vrch Osly na hrebeni Ľubovnianskej vrchoviny, či málo známy ale mimoriadne zaujímavý Slodičovský vrch (1167 m n. m.) v Spišskej Magure. Hanigovský hrad je možné absolvovať aj počas Silvestrovského výstupu, Vysoké Tatry reprezentuje Skalnaté pleso, podhorie vrch Zámčisko neďaleko Popradu. Nádherné výhľady ponúka Mindžová pri Lipovciach. Slovensko-poľské pohraničie v okrese Svidník láka stredne náročným výstupom na Baranie – Stávok (752 m n. m.).

Prehľad lokalít Zimná výzva
  • Vyhliadka Grófňa - (Domaša, okr. Vranov n. Topľou)
  • Hrad Bodoň - (Zlatá Baňa, okr. Prešov)
  • Spiaci mních - (Kamenica, okr. Sabinov)