Kraj vďaka európskym financiám opraví most vo Vislanke

Preinvestuje sa tu vyše 460-tisíc eur

Doprava

Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja začala v týchto dňoch s rekonštrukciou mosta v obci Vislanka, ktorý je v nevyhovujúcom stave. Na jeho opravu získala župa financie z úveru Európskej investičnej banky, a to vo výške takmer 464-tisíc eur. Rekonštrukcia objektu by mala byť dokončená približne za 240 kalendárnych dní, počas ktorých musia motoristi na úseku rátať aj s dopravnými obmedzeniami.

Most cez potok Ľubotinka, ktorý sa nachádza na ceste III/3136 v obci Vislanka (okr. Stará Ľubovňa) sa aktuálne rekonštruuje. Opravu si vyžiadal pre svoj veľmi zlý (6. stupeň) stavebno-technický stav (zo siedmich možných).

FOTO - Most v obci Vislanka pred rekonštrukciou

Nosná konštrukcia, rímsy a opory na spodnej stavbe mosta vo Vislanke dlhodobo vykazujú porušenie betónu a korózie výstuže. Je na ňom značný výskyt vlhkých škvŕn od porušenej hydroizolácie a stekajúcej vody. Taktiež má poškodené bezpečnostné zariadenia. Rekonštrukciou sa výrazne zlepší jeho stavebno-technický stav a životnosť, taktiež sa zvýši bezpečnosť a plynulosť cestnej dopravy v danom úseku cesty.

Kraj rekonštrukciu mosta cez potok Ľubotinka financuje z úveru Európskej finančnej banky vo výške takmer 464-tisíc eur, pričom doba realizácie je stanovená na približne 240 kalendárnych dní.

FOTO - Most v obci Vislanka vykazuje známky poškodenia

V rámci rekonštrukčných prác sa počíta s vybudovaním dočasnej konštrukcie slúžiacej na odklonenie toku potoka, s realizáciou násypu pre rozšírenie koruny cesty a následne realizáciou novej konštrukcie vozovky, vrátane pokládky jej nového krytu. Vyhotoví sa tu i nová preložka nízkeho napätia vedenia a zrealizuje dosypávka krajníc.

Počas opráv tu budú platiť dopravné obmedzenia  v podobe čiastočnej uzávery cesty. Doprava, ktorá je obojsmerne vedená striedavo v jednom jazdnom pruhu, bude regulovaná prenosným dopravným značením s využitím svetelnej signalizácie. Účastníci cestnej premávky tu musia počítať aj so zníženou povolenou rýchlosťou 30 km/h.

V Prešove 8. apríla 2022

Publikované: 08.04.2022 / Aktualizované: 08.04.2022 HoreTlačiť