Zmodernizovaná strojárska dielňa v SPŠ technickej Poprad

Škola má nové CNC centrum či robotizované pracovisko

Školstvo

V jednej zo župných stredných škôl, Strednej odbornej škole technickej (SOŠT) v Poprade, sa zrealizovala jedna z najväčších investícií od založenia školy. Vďaka úspešnému projektu z Integrovaného operačného regionálneho programu (IROP) prešla modernizáciou inovatívnymi technológiami jej strojárska dielňa. Z prostriedkov PSK v škole vzniklo robotizované pracovisko a väčšou rekonštrukciou prešla budova teoretického vyučovania. Celkové investície predstavujú približne jeden milión eur.

Hlavné investície v SOŠT v Poprade sú spojené  s projektom „Modernizácie strojárskej dielne smerujúca k zvýšenej motivácií žiakov na praktickom vyučovaní“, ktorý sa začal realizovať v septembri 2019 s ukončením vo februári 2021. Celkové oprávnené výdavky na realizáciu jeho aktivít predstavujú viac ako 670-tisíc eur, z čoho časť prostriedkov financoval Prešovský kraj (5 %), časť samotná škola.

Zámerom projektu bolo zmodernizovanie strojárskej dielne inovatívnymi technológiami. V škole tak vďaka európskym peniazom pribudlo vertikálne CNC obrábacie centrum s riadiacim systémom Haidenhein, šesť frézovačiek a šesť sústruhov s číselným odmeriavaním, v zváračskej škole zariadenie pre plazmové rezanie, zváračka na zváranie metódou Tig či šesť zváračiek na zváranie metódou Mig a Mag. S modernizáciou dielne bola spojená i nevyhnutná výmena elektroinštalácie, rozvodu stlačeného vzduchu a výmena starej drevenej podlahy za hladenú priemyselnú betónovú podlahu.

SOŠ technická v Poprade v tomto školskom roku pružne zareagovala taktiež na zavádzanie inovácií do výrobného procesu v podniku Tatravagónka, s  ktorým úzko spolupracuje najmä v oblasti duálneho vzdelávania. Zainvestovalo sa preto do robotizácie a automatizácie, ktoré sú budúcnosťou v strojárstve. Škola sa dovybavila novým robotizovaným pracoviskom CLOOS  pre zváranie a robotickým pracoviskom pre praktické učenie automatizácie. Nákup školiaceho zváracieho robota bol realizovaný vďaka finančným prostriedkom Prešovskej župy vo výške takmer 80-tisíc eur.

Zároveň sa v SOŠT Poprad výrazne investovalo do modernizácie budovy teoretického vyučovania. Prešla komplexnou rekonštrukciou elektrických a sieťových rozvodov, osvetlenia a podláh v šatniach, zrealizovali sa tu nové nátery stien. Zriadená bola tiež moderná klimatizovaná serverovňa a zmodernizovaný školský  rozhlas. Na rekonštrukciu elektroinštalácie na 1. a 2. poschodí budovy školy poskytol PSK finančné prostriedky vo výške viac ako 180-tisíc eur.

SOŠT v Poprade sa aktuálne zapája do výzvy MŠVVaŠ SR pre štrukturálne fondy v rámci Operačného programu Ľudské zdroje, konkrétne do projektu „Zvýšenie kvality vzdelávania a prepojenia s praxou na SOŠT v Poprade“. Jeho hlavnou aktivitou je inovácia vzdelávacieho procesu s cieľom zvýšenia kompetencií žiakov a ich uplatnenia na trhu práce. Projekt sa začal realizovať v auguste 2020 a prebiehať by mal 24 mesiacov. Výška jeho celkových nákladov predstavuje takmer 130-tisíc eur.

V Prešove 9. februára 2021

Oddelenie komunikácie