SOŠ v Medzilaborciach prejde výraznou modernizáciou

Vďaka iniciatíve CuRI sa tu preinvestujú vyše 3 milióny eur

Školstvo

SOŠ polytechnická A. Warhola v Medzilaborciach sa vďaka realizácii synergických projektov v rámci iniciatívy Catching-Up Regions zmení na moderné vzdelávacie centrum s významným vplyvom na rozvoj a podporu podnikania v regióne. Pre školu je prostredníctvom Integrovaného operačného programu  (IROP) v dvoch etapách schválená komplexná investícia v celkovej výške viac ako 3 mil. eur.

Pri transformácii SOŠ polytechnickej Andyho Warhola v Medzilaborciach na modernú školskú inštitúciu zohráva kľúčovú úlohu jej modernizácia a dobudovanie vzdelávacej infraštruktúry. Tie sú následne predpokladom pre skvalitnenie vzdelávania na škole a vytvorenie priestoru na užšiu spoluprácu so zamestnávateľmi.

SOŠ polytechnická A. Warhola MedzilaborceSOŠ polytechnická A. Warhola Medzilaborce_interiér

Aktivity súvisiace s modernizáciou sa zrealizujú vďaka iniciatíve Catching-Up Regions a synergickým investíciám z 3 operačných programov: IROP;  Operačný program Ľudské zdroje (OPĽZ) v rámci Národného projektu „Zlepšenie stredného odborného školstva PSK“ a Operačný program Integrovaná infraštruktúra (OPII).

Komplexná investícia v rámci projektu z IROP-u je v dvoch etapách viac ako 3 mil. eur. Synergický charakter aktivity predstavujú vo všeobecnosti investície zamerané na získanie a modernizáciu materiálového a technického vybavenia pre učebne, dielne a ďalšie priestory školy (IROP a OPII). Predpokladá sa inovácia a revidácia školských vzdelávacích programov s úzkym prepojením na trh práce. A vytvorenie štruktúr na spoluprácu všetkých aktérov vzdelávania (OPĽZ).

Prostredníctvom OPII by tu mali byť taktiež realizované tri synergické projekty. Finančnú podporu môžu získať tri subjekty zo skupiny malých a stredných podnikov, ktoré so školou spolupracujú. Podpora bude v tomto prípade smerovať do nákupu technológií a vybavenia, ktoré budú slúžiť aj na vzdelávanie žiakov v rámci praktického vyučovania.

V  prvej etape projektu predloženého v rámci IROP ide o projekt „Zlepšenie vzdelávacej infraštruktúry v SOŠ polytechnickej A. Warhola, Duchnovičova 506, Medzilaborce“, kde celkové oprávnené výdavky predstavujú viac ako 2,2 mil. eur. V rámci tohto projektu sú plánované rozsiahle investície do rekonštrukcie stavebných objektov školy. Konkrétne pôjde o rekonštrukciu hlavnej budovy na Duchnovičovej ul.; objektu praktickej výuky na Mierovej ul.; spoločného pracoviska s podnikateľmi a prístavby stolárskej dielne, a napokon tiež o modifikáciu a terénne úpravy areálu na Ulici Mierová.

V druhej etape bude realizovaný projekt „Modernizácia materiálno-technického vybavenia SOŠ polytechnickej A. Warhola Medzilaborce“, ktorého hodnota je viac ako 825-tisíc eur. Realizácia projektu prinesie skvalitnenie materiálno-technického vybavenia školy. Na škole by mali pribudnúť napr. zostava 3D tlačiareň so sintrovacou pecou a umývacou stanicou, zariadenia a nástroje pre stolársku dielňu, zariadenia pre autodielňu, nové učebné pomôcky, zariadenia na obrábanie kovov, zariadenia do kaderníckeho a skrášľovacieho salónu a ďalší nábytok i laboratórny nábytok.

Škola v rámci Národného projektu „Zlepšenie stredného odborného školstva v PSK“ (OPĽZ) aktuálne už finalizuje analýzu školských programov a vzdelávacích potrieb žiakov i pedagogických zamestnancov. Analýza bude predpokladom pre inováciu školských vzdelávacích programov v úzkej súčinnosti so zamestnávateľmi.

Finálnym cieľom celého integrovaného prístupu v SOŠ v Medzilaborciach a realizáciou zmienených aktivít  je rozvoj a zvýšenie kvality jej obsahového, personálneho, materiálno-technického a priestorového vybavenia.

Oddelenie komunikácie a propagácie PSK

Publikované: 31.03.2021 / Aktualizované: 23.04.2021 HoreTlačiť