Medzinárodnú cenu si preberie aj 120 mladých z Prešovského kraja

Mladých Slovákov nezastavili ani zatvorené školy

The Duke of Edinburgh

Školstvo

Sedemnásťročná Ema sa naučila Popolušku v posunkovej reči. Maturant Matúš získal grant a spolu so spolužiakmi spustil rekonštrukciu historickej veže na gymnáziu. Mladý Košičan Daniel v detskej izbe vytvoril album, ktorý má na Spotify 2 milióny prehratí. Bratislavčanka Sarah prešla na bicykli za 10 hodín 120 km. Toto je len zlomok z vyše 1300 mladých ľudí, ktorí si už o pár dní za svoju vytrvalosť a cieľavedomosť preberajú významné ocenenie Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (v skratke DofE).  Ich úspechy, ktoré nezastavila pandémia ani zavreté školy budeme oslavovať na online ceremónii už vo štvrtok 4. novembra o 17:00.

Foto: cena DofE

Na slávnostnom online podujatí predstavíme prvý mini dokumentárny film z dielne DofE. Prihovorí sa prezidentka Zuzana Čaputová, študentov pozdravia a pogratulujú im zaujímavé osobnosti a o svoje unikátne zážitky z náročného obdobia minulého školského roka sa s nami podelia desiatky Dofákov, ich učitelia, riaditelia škôl či župani. Podujatie moderuje Vlado Varecha z rannej šou rádia Európa 2.

“Pandémia koronavírusu a zatvorené školy boli veľmi náročným obdobím v živote mladých ľudí. No z výpovedí Dofákov vieme, že im program DofE pomáhal zvládnuť tieto dni, priniesol do ich životov nové zážitky, potrebnú rutinu a častokrát dôvod či zmysel ráno vstať z postele,” vraví zakladateľ a riaditeľ DofE na Slovensku, Marián Zachar. Sme veľmi hrdí na vyše 1300 mladých ľudí, ktorí na sebe makali aj minulý školský rok a získávajú toto významné ocenenie,“ dodáva.

Nové zážitky a dobrodružstá

Mladý človek, ktorý chce ocenenie DofE získať, musí na sebe vytrvalo pracovať 6-18 mesiacov a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. “Som hrdá na to, že mi program DofE pomohol viac sa zorganizovať a robiť na veciach systematickejšie. Vždy som bola dobrodružná povaha a DofE mi pomohlo skúsiť nové veci a dotiahnuť ich do konca,” vysvetľuje Ema Horská, jedna z ocenených. Ocenenie DofE uznávajú nielen zahraničné univerzity ale aj veľké firmy na Slovensku, keďže zapojení študenti sa vďaka tejto skúsenosti učia ako nastavovať ciele v rôznych oblastiach svojho života, cibria svoju vytrvalosť a motiváciu kráčať za tým, čo si na začiatku svojej cesty zaumienili, zažívajú nové zážitky a spoznávajú nových priateľov. “Mladým ľuďom tak dávame možnosť zažiť si pocit radosti a uspokojenia z dosiahnutých cieľov,” vysvetľoval princ Philip, vojvoda z Edinburghu, ktorý tento program založil pred vyše 65 rokmi. Dnes sa ročne na celom svete vo vyše 130 krajinách do DofE zapája vyše 1,3 milióna mladých ľudí.

Foto_ Zlatá cena DofE

Slováci na sebe makajú už sedem rokov

Program DofE sa na Slovensku teší veľkému záujmu. Momentálne je doň zapojených vyše 200 škôl a organizácií a viac ako 1000 učiteľov a pracovníkov s mládežou, ktorí mladým ľuďom pomáhajú pri plnení ich DofE cieľov a aktivít. Podporu má aj zo strany všetkých ôsmich vyšších územných celkov. V priebehu minulého školského roka na sebe makali stovky mladých ľudí po celom Slovensku. A vyše 1300 z nich sa podarilo program úspešne ukončiť a získať tak svoje cenné ocenenie.

LINK NA PODUJATIE TU

komunikačná manažérka DofE Simona Lučkaničová