PSK podpísal memorandum s obcami v okrese Snina

Cieľom je zabezpečiť pre región vodu a kanalizáciu

Regionálny rozvoj

Memorandum o vzájomnej spolupráci podpísali v stredu 22. septembra predseda Prešovského samosprávneho kraja a zástupcovia 21 obcí v okrese Snina. Hlavným cieľom je spolupráca všetkých partnerov na zabezpečení vody a kanalizácie pre tento región.

Zabezpečiť vodu a kanalizáciu pre celkovo 28 obcí okresu Snina, ktorým chýba základná environmentálna infraštruktúra. To je jedným z cieľov Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v rámci iniciatívy Catching-up Regions. Svoj zámer potvrdili v stredu 22. septembra predseda PSK Milan Majerský a predstavitelia príslušných obcí podpisom Memoranda o vzájomnej spolupráci.

21 obcí podpísalo Memorandum o vzájomnej spolupráci s predsedom PSK Milanom Majerským s cieľom zabezpečiť vodu a kanalizáciu pre Sninský okres

Kraj má v pláne poskytnúť obciam optimálne alternatívne technické riešenia pre zásobovanie pitnou vodou a kanalizáciou. Výstupom bude technický návrh, teda projektová dokumentácia pre štyri doliny, ktoré sa nachádzajú na tomto území. A to Pčoliné a okolie, Ublianska dolina, Uličská dolina a Zbojská dolina. Zásobovanie pitnou vodou bude riešené v 24 obciach s počtom obyvateľov 5007 a kanalizácia v 28 obciach s počtom obyvateľov 6825.

Doposiaľ bola spracovaná štúdia realizovateľnosti, taktiež boli spracované projekty geologických úloh (realizácia vrtov) a bolo ukončené verejné obstarávanie pre zhotoviteľov vrtov. V najbližšom období je v pláne realizácia hydrogeologických vrtov, ako aj príprava verejného obstarávania na projektovú dokumentáciu.

Iniciatíva Catching-up Regions (CuRI) je iniciatívou Európskej komisie, realizovaná v spolupráci so Svetovou bankou. Ide o pomoc "dobiehajúcim", resp. zaostávajúcim regiónom. Na území Slovenska je PSK pilotným regiónom, ktorému je pri príprave a implementácii Akčného plánu pre rast a zamestnanosť PSK na tento účel poskytnutá technická pomoc zo strany Európskej komisie.

V Prešove 23. septembra 2021

Lea Heilová