Predsedovia samosprávnych krajov rokovali v Ždiari

O očkovaní, posilnení kompetencií žúp, cestovnom ruchu aj DoFE

Kraj

Na spoločnom stretnutí v Prešovskom kraji rokovalo Združenie samosprávnych krajov SK 8 najmä o Zákone o verejnej osobnej doprave a problematike marginalizovaných skupín, ako aj o očkovaní. Županka a župani sa stretli vo Vysokých Tatrách.

Župani rokovali vo Vysokých Tatrách

„Dnešné rokovanie sme zorganizovali vo Vysokých Tatrách, čím chceme symbolicky podporiť strávenie letnej dovolenky na Slovensku. Za Prešovský samosprávny kraj sme predložili bod o regionálnom riešení problematiky marginalizovaných rómskych komunít,“ povedal podpredseda SK 8 a predseda PSK Milan Majerský.

Rokovanie z 10. júna v Bachledovej doline v Ždiari, ktoré sa nieslo v duchu 15. výročia združenia, sa dotklo aj témy posilnenia kompetencií krajov, ktoré je silnou témou už niekoľko mesiacov. Prítomní sa zaoberali aj posunom termínu čerpania dotácií na hokejové akadémie. Kraje žiadajú o posun termínov pri čerpaní dotácie na prípravu projektu hokejových akadémií až do konca roka 2024.

Predseda Združenia SK8 Jozef Viskupič a podpredseda Milan Majerský

Na stretnutie bol pozvaný tiež minister zdravotníctva Slovenskej republiky Vladimír  Lengvarský. Ten sa však sa napokon z rokovania ospravedlnil. Županka a župani v nadväznosti na avizované stretnutie s ministrom preto otvorili aj tému  zefektívnenia zabezpečovania očkovania proti ochoreniu Covid-19. Novou výzvou je očkovanie v kategórii 12-15 rokov a v ambulanciách, pričom župy zdôraznili najmä zefektívnenie podávania vakcín prostredníctvom výjazdov, ktoré spustili pred niekoľkými týždňami a aktuálne ich ešte viac zintenzívňujú. Predsedovia samosprávnych krajov sú pripravení byť ďalej nápomocní v očkovacej stratégii a tiež pri príprave na tretiu vlnu pandémie.

Do programu bol zaradený aj slávnostný podpis deklarácie o spolupráci medzi SK 8 a Medzinárodnou cenou vojvodu z Edinburghu (DofE). Je to ďalšia z aktivít krajov na podporu mimoškolského vzdelávania a rozvoja mladých ľudí. Jej zámerom je posilniť ich uplatnenie v praxi, a to aj v oblasti dobrovoľníctva.

Oddelenie komunikácie a propagácie PSK

Publikované: 11.06.2021 / Aktualizované: 09.08.2021 HoreTlačiť