Krátke správy z májového zastupiteľstva

Krajskí poslanci rokovali 3. mája 2021

Zastupiteľstvo PSK

Záverečný účet za rok 2020 je schválený

Poslanci krajského zastupiteľstva na svojom májovom zasadnutí schválili jeden z najdôležitejších dokumentov - záverečný účet za rok 2020. Ten výrazne ovplyvnila pandémia koronavírusu. Výsledkom hospodárenia za rok 2020 je schodok 3,8 milióna eur, ale po realizácii finančných operácií ostala na účte župy suma takmer 30,9 milióna eur. Poslanci schválili ich rozdelenie, pričom suma vyše 28,3 mil. eur predstavuje prevod do rezervného fondu na financovanie investičných akcií a suma 2,59 mil. eur je určená do fondu nevyčerpaných dotácií.

V roku 2020 mal PSK príjmy v hodnote vyše 255 miliónov eur a výdavky v hodnote viac ako 259 miliónov eur. Oproti minulému roku výška podielových daní klesla o viac ako 890 000 eur.

30 mil. úver z Európskej investičnej banky na veľké investičné akcie

Schválením krajských poslancov prešiel úver v maximálnej výške 30 miliónov eur z Európskej investičnej banky (EIB) pod názvom - Prešovská regionálna infraštruktúra 3. Poslanci zároveň zmenou rozpočtu odsúhlasili použitie prvých 15 miliónov eur z úveru na čerpanie už v tomto roku.  Konkrétne v rámci 1. tranže pre tento rok na investičné akcie, ako je Rekonštrukcia objektu Knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove, Rekonštrukcia presklenej vstupnej časti Divadla Jonáša Záborského, Modernizácia multifunkčnej budovy kultúrneho centra vo Vranove nad Topľou, Výstavba dielní odborného výcviku SOŠ Svidník Rekonštrukcie elektroinštalácií v troch župných školách (SOŠ Stará Ľubovňa, Gymnázium Svidník, SOŠ polytechnická Svit), Rekonštrukcia interiéru DSS Garden v Humennom a Revitalizácia priestorov Úradu PSK.

Úver z EIB má rozvojový charakter a je splatný do 25 rokov s možnosťou odkladu splátky na štyri roky. Pre každú tranžu čerpania úveru z EIB musí Zastupiteľstvo PSK schváliť konkrétne investičné akcie.

Ďalšie schválené projekty z programov IROP, Interreg a ENI

Posledné zasadnutie Zastupiteľstva PSK prinieslo schválenie zámeru vstupu do projektov z programových výziev 2021 IROP, Interreg a ENI. Konkrétne sa schválila žiadosť o nenávratný finančný príspevok za účelom realizácie projektu „Eliminácia bezpečnostných rizík na ceste II/537, Pavúčia dolina – križovatka s cestou II/538“. Jeho predpokladaný rozpočtový náklad je  maximálne 5,5 mil. eur, pričom PSK sa na ňom bude podieľať 5% spolufinancovaním vo výške 275-tisíc eur.

Ďalej sa schválila ŽoNFP pre projekt „Eliminácia bezpečnostných rizík na ceste II/537, križovatka s cestou II/538 – Batizovský potok“ s predpokladaným rozpočtovým nákladom maximálne 6,2 mil. eur. Päť percentné spolufinancovanie PSK predstavuje 310-tisíc eur. Schválením prešla i žiadosť týkajúca sa financovania projektu „Eliminácia bezpečnostných rizík na ceste II/537, Batizovský potok – Starý Smokovec“ v hodnote 4,9 mil. eur a 5% spolufinancovaním PSK vo výške 245-tisíc eur.

Prostredníctvom NFP sa má realizovať aj projekt „Eliminácia bezpečnostných rizík na ceste II/537, Starý Smokovec – Tatranské Matliare“ za 5,5 mil. eur (spolufinancovanie PSK vo výške 5% predstavuje 275-tisíc eur). Zelenú dostal tiež projektový zámer „Modernizácia cesty III/3440 Solivarská ulica“. Schválila sa žiadosť o jeho financovanie prostredníctvom NFP vo výške maximálne 7,4 mil. eur, 5% spolufinancovanie zo strany PSK predstavuje 370-tisíc eur.

DSS Giraltovce má nového riaditeľa

Domov sociálnych služieb v Giraltovciach, ktorý je jedným z 25 sociálnych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK, má nového riaditeľa. Stal sa ním Peter Kimák-Fejko, ktorý zariadenie povedie najbližších päť rokov a poslednom zastupiteľstve PSK dostal jednomyseľnú podporu od krajských poslancov. Postu riaditeľa DSS sa ujal po odchode Slávky Vojčekovej do riadneho dôchodku, ktorá bola riaditeľka domova od roku 2005.

DSS Giraltovce poskytuje sociálne služby na riešenie nepriaznivej situácie z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia, nepriaznivého zdravotného stavu alebo dovŕšenia dôchodkového veku. Komplex zariadenia s kapacitou 121 miest tvorí päť pavilónov, súčasťou ktorých je dvor a záhrada, poskytujúce priestor pre športové a voľnočasové aktivity.

V Prešove 10. mája 2021

Publikované: 10.05.2021 / Aktualizované: 31.05.2021 HoreTlačiť