SÚC PSK rozšírila svoj vozový park o nové kolesové rýpadlo

Slúžiť bude aj pri odstraňovaní povodňových škôd

Doprava

Kolesové rýpadlo je nový strojný mechanizmus, ktorý v týchto dňoch pribudol do vozového parku Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK). Využije sa prioritne pri rýpaní, kopaní a odpratávaní zeminy pri cestných komunikáciách, ale tiež pri odstraňovaní škôd po bleskových povodniach. SÚC PSK investoval do nákupu rýpadla a k nemu prislúchajúcej dvojročnej servisnej služby takmer 214-tisíc eur.

Cestári PSK svoj vozový park rozšírili o kolesové rýpadlo s otočnou hlavou Volvo EWR130E v hodnote viac ako 207-tisíc eur. Investíciu vo výške ďalších vyše 6 200 eur si vyžiadala k stroju prislúchajúca asistenčná a servisná služba v trvaní 24 mesiacov, resp. 3000 motohodín.

Nová technika pre SÚC PSK

Nové štvorvalcové  rýpadlo v žltom prevedení s 3-rýchlostnou automatickou prevodovkou powershift, výkonom 90 kW a hmotnosťou 12 400 kíl  je určené pre všetky vnútorno-organizačné jednotky SÚC PSK Bardejov, Humenné, Poprad, Prešov, Stará Ľubovňa, Svidník a Vranov nad Topľou. Využívať ho budú pri výkopových prácach a odpratávaní zeminy, ako aj pri odstraňovaní povodňových škôd.

Prepravná rýchlosť mechanizmu po ceste je 30 kilometrov za hodinu. Stroj je vybavený výložným dvojdielnym ramenom, kompletnými hydraulickými okruhmi, delenou dózerovou radlicou 50 na 50, stabilizačnými pätkami, dvomi podkopovými a jednou svahovacou lyžicou. Disponuje vznetovým kvapalinou chladeným motorom zabezpečujúcim pohon všetkých funkcií stroja. Motor je vybavený DPF filtrom spolu s SCR selektívnou katalytickou redukciou.

Samotná nadstavba rýpadla je konštruovaná s krátkym rádiusom, ktorý umožňuje výkon práce v jedno cestnom pruhu v stiesnených podmienkach. Rýpadlo má maximálny dosah na úrovni terénu viac ako 8,4 metrov, môže kopať do vyše 4,7 metrovej hĺbky, pričom jeho maximálna výsypná výška je 7,1 metra. Kabína rýpadla má slnečnú clonu, vykurovanie s odmrazovaním skla, klimatizáciu, farebný LCD monitor, výstražný LED maják či joistickové ovládanie a ďalšie náležitosti.

Rýpadlo má aj doplnkovú výbavu – hydraulické príslušenstvo Tiltrotátor Steelwrist X14, ktoré umožňuje otáčanie lyžice o 360 stupňov a náklon plus mínus 45 stupňov pre zvýšenie flexibility a presnosti rýpadla.

Celkový počet podobných mechanizmov v rámci siedmich oblastí SÚC PSK sa vďaka novému kolesovému rýpadlu Volvo EWR130E zvýšil už na 22 kusov.

V Prešove 25. augusta 2021

Odd. komunikácie a propagácie PSK