Cesta a priepust v Lopúchove sa dočkali rekonštrukcie

Kraj tu z rozpočtu preinvestuje 213-tisíc eur

Doprava

Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) začala v septembri realizovať modernizáciu cesty a priepustu v obci Lopúchov, ktoré boli v nevyhovujúcom stave. Stavebné práce sú financované z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) vo výške viac ako 213-tisíc eur a ukončené by mali byť koncom novembra tohto roku.

Kraj pristúpil k rekonštrukcii takmer 1,2 kilometrového úseku cesty III/3490 v intraviláne obce Lopúchov v okrese Bardejov z dôvodu, že dlhodobo nezodpovedala požiadavkám na bezpečnú, plynulú a efektívnu dopravu. Mala poškodený kryt vozovky, výtlky, pozdĺžne a priečne trhliny, sieťový rozpad a vyznačovala sa aj svojím poklesom. V nevyhovujúcom stave bol aj priepust nachádzajúci sa v danom úseku. Prešovský samosprávny kraj  na účel modernizácie cesty vyčlenil zo svojho rozpočtu 213 015 eur.

Foto: Rekonštrukcie cesty v obci Lopúchov

Stavebné práce boli spustené koncom septembra, pričom do polovice  októbra sa na vozovke zrealizovalo frézovanie jej asfaltového krytu, úprava pláne, zhotovenie vrstvy zo spevňovacej geotextílie a taktiež urobil násyp štrkodrviny i hutnenie násypovej vrstvy. Pri priepuste po jeho rozobraní došlo k výmene jeho železobetónových rúr, debneniu a betónovaniu čiel a ríms, aplikácii izolácie proti zemnej vlhkosti a rovnako násypu štrkodrviny.

Foto: rekonštrukcia priepustu v Lopúchove

Počas realizácie stavebných prác platia na ceste dopravné obmedzenia v podobe jej čiastočnej uzávery. Doprava, ktorá je obojsmerne vedená striedavo v jednom jazdnom pruhu, je regulovaná prenosným dopravným značením. Účastníci cestnej premávky musia počítať aj so zníženou povolenou rýchlosťou 30 km/h.

Rekonštrukcia cesty a priepustu prispeje k výraznému zlepšeniu ich stavebno-technického stavu a životnosti, ako i zvýšeniu bezpečnosti a komfortu účastníkov cestnej premávky. Samotné práce na úseku by mali byť ukončené ešte pred nástupom zimy koncom novembra tohto roku.

V Prešove 15. októbra 2021

Oddelenie komunikácie a propagácie PSK