Zriadenie špecializovaného sociálneho poradenstva v CSS „Slnečný dom“ v Prešove

30.09.2010

Špecializované sociálne poradenstvo v DSS "Slnečný dom"

Centrum sociálnych služieb „Slnečný dom“ v Prešove dňa 18. 08. 2010 získal akreditáciu MPSVR SR na vykonávanie Špecializovaného sociálneho poradenstva v zmysle zákona 448/2008 o sociálnych službách. Akreditácia bola udelená na 5 rokov.

Na základe toho sa v Centre sociálnych služieb „Slnečný dom“ v Prešove bude poskytovať sociálne služby okrem v Domove sociálnych služieb, Krízovom stredisku, Zariadení núdzového bývania, bude poskytovať aj špecializované sociálne poradenstvo, ktoré má pomôcť občanom s ťažkým zdravotným postihnutím za ich aktívnej účasti a spolupráce integrovať sa do spoločenského prostredia a pracovného uplatnenia sa.

Cieľom je pomáhať klientom pri riešení ich sociálnych nepriaznivých situácii tak, aby dokázali mobilizáciou svojich možnosti a schopnosti tieto problémy riešiť a im predchádzať.

Úlohou poradcu je minimalizovať neprimerané očakávania klienta, ponúknuť mu aktívnu participáciu na riešení problému, poradca sa usiluje podporovať, informovať, vzdelávať, vytvárať podmienky pre zmenu v procese riešenia problému, pomáhať klientovi nahliadnuť na rôzne možnosti alternatívy konštrukčnej zmeny. Nezabúda pri tom rešpektovať autenticitu, individuálnosť klienta, akceptuje jeho odlišnosti, je empatický, motivuje a povzbudzuje klienta ku zmene.

Špecializované sociálne poradenstvo sa klientom poskytuje počas pracovných dní. Pre klientov sú vytvorené podmienky, ktoré spĺňajú požiadavky estetického účelného prostredia, aby sa klient cítil dobre.

Špecializované sociálne poradenstvo bude vykonávané na Hlavnej ulici č. 58 v Prešove, kde klientom bude podľa potreby poskytnutá bezplatná poradenská služba.

Sme tu pre Vás a tešíme sa na spoluprácu.

Mgr. Slavko Poptrajanovski
riaditeľ CSS „Slnečný dom“ Prešov