Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Výstavba Planetária na Kolonickom sedle sa začala

16.06.2010

Planetárium na Kolonickom sedle

dekoračný obrázokAko zaznamenala Seizmická stanica na Kolonickom sedle, doteraz kľudná krivka na seizmograme vykazuje od mája tohto roku v dennom režime mierne zvlnenie. Príčinou registrovaných otrasov našťastie nie je blízke Vihorlatské pohorie, ale aktivita stavebných strojov, ktoré sa zahryzli do svahu pod observatóriom, aby vyhĺbili podložie pod nové planetárium. Áno, je to pravda, s výstavbou Planetária na Kolonickom sedle sa už začalo.

Vyše dvadsaťročná snaha vybudovať v regióne pod Vihorlatom planetárium sa konečne začala meniť na skutočnosť. Prelomom v týchto aktivitách bolo získanie finančnej podpory z Európskej únie na projekt Karpatské nebo - Rozvoj produktov cestovného ruchu založených na astronómii v regióne poľsko-slovenského pohraničia, rámci Programu cezhraničnej spolupráce 2007-2013 - Poľsko - Slovenská republika. A práve výstavba Planetária na Kolonickom sedle je najvýznamnejšou investičnou akciou v tomto projekte. Na sume 309 999 EUR sa podieľajú EURÓPSKY FOND REGIONÁLNEHO ROZVOJA - 85%, ŠTÁTNY ROZPOČET – 10%, PSK – 5%. Projektovú dokumentáciu vypracoval Chemiprojekt s.r.o., Humenné, stavbu realizuje firma REINTER Humenné a termín ukončenia výstavby je december 2010. Ako poznamenal majiteľ stavebnej firmy Ing. Pčola, urobia všetko pre to, aby termíny boli dodržané a v budúcom roku sa mohlo začať s inštaláciou audiovizuálnej techniky a prístroja planetária.

A prečo planetárium na Kolonickom sedle?

Pre výstavbu planetária sú v blízkosti observatória na Kolonickom sedle vhodné infraštruktúrne podmienky. Dostupná je elektrická sieť, prívod vody, telefonické a internetové spojenie, parkovisko s predimenzovanou kapacitou na bývalom letisku 50 metrov od plánovanej budovy planetária.

Lokalita je dostupná celoročne po ceste prvej triedy E74 Snina – Ubľa hraničný prechod.

V planetáriu sa na polguľovitú projekčnú plochu premieta umelá hviezdna obloha. Je možné v pohodlí interiéru ukázať orientáciu na oblohe, označiť súhvezdia, planéty, hviezdokopy, galaxie... Je možné simulovať denný aj ročný zdanlivý pohyb hviezd a planét, prezentovať animácie rôznych javov na oblohe, ukázať oblohu v rôznych časoch do minulosti aj budúcnosti, z rôznych miest na zemskom povrchu.

Okrem týchto základných funkcií je v súčasnosti možné využívať moderné multimediálne zariadenia na doplnenie prezentácie. Zaujímavé je využitie počítačových animácií a video sekvencií, spojenie s hudobnou produkciou. Planetárium teda nemožno chápať len ako náhradu za prehliadku autentickej oblohy. Naopak v prípade priaznivého počasia je priame pozorovanie vhodným doplnkom programu v planetáriu. V prípade observatória na Kolonickom sedle nadobúda takáto kombinácia jedinečný rozmer.

Všetky ostatné planetáriá na Slovensku sa nachádzajú uprostred miest. V dôsledku svetelného znečistenia však skutočná obloha v meste vôbec neponúka to, čo návštevníci videli v planetáriu. Tmavá kolonická obloha však zážitok z planetária naopak umocní. O to viac, ak využijeme aj teleskopické vybavenie observatória. Pri žiadnom z ostatných slovenských planetárií nenájdeme takéto prístrojové vybavenie, ktoré by bolo prístupné verejnosti.

Ostáva len dúfať, že sa aj počasie umúdri a dovolí stavbárom splniť svoj sľub a do nového roku vstúpime s novým Planetáriom na Kolonickom sedle.

 

RNDr. Igor Kudzej,CSc.
riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne v Humennom

Fotogaléria:

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@vucpo.sk

Mgr. Jeleňová Daša

hovorkyňa PSK

Tel.: 051 / 7081 135, GSM: 0904 832 004

dasa.jelenova@vucpo.sk  
Kancelária: 224, II. posch. 

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

 

 

 

 

 

 

Publikované: 15.06.2010 / Aktualizované: 16.06.2010 HoreTlačiť