V Kendzicoch vešelo 2010

05.05.2010

8. ročník festivalu v speve ľudových piesní

„V KENDZICOCH VEŠELO „ je názov súťažného festivalu v speve ľudových piesní, ktorého 8. ročník sa konal 2. mája 2010 v kultúrnom dome v obci Kendice.

Hlavným organizátorom podujatia bol Obecný úrad v Kendiciach a spoluorganizátorom Šarišské osvetové stredisko v Prešove.

Úvodnou zvučkou sa predstavila 5 členná ľudová hudba Stanislava Baláža, ktorá zároveň sprevádzala sólistov spevákov.

Na podujatie prijal pozvanie poslanec NR SR a riaditeľ Úradu Prešovského samosprávneho kraja Mgr. Stanislav Kubánek. Odbor kultúry PSK zastupovali Mgr. Miroslav Kobelák a Alena Spišiaková. K prítomným sa prihovoril a na domácej pôde privítal divákov aj súťažiacich starosta Obce Kendice Jozef Hlavatý a festival slávnostne otvoril riaditeľ Šarišského osvetového strediska v Prešove PhDr. Vladimír Husár. Moderátorkou podujatia bola Mgr. Zuzana Bobríková z Košíc.

Súťažilo sa v 4 kategóriách - sólisti speváci, sólistky speváčky, ženské spevácke skupiny a mužské spevácke skupiny.

V 1. časti festivalu súťažilo 10 mužských speváckych skupín: Keľemeske furmaňi – Ľubotice, Spopod Buča – Lipovce, Šariske gavaľire – Veľký Šariš, Hrabkovčan – Hrabkov, Jožka Príhodu – Petrovany, Uľej – Prešov, Záborský – Župčany, Hermanovčan – Hermanovce, Brežina – Bertotovce a Kendičan – Kendice, ktoré striedavo účinkovali s 5 sólistkami speváčkami.

V 2. časti súťažilo 9 ženských speváckych skupín: Radačianka – Radatice, Hrabkovčan – Hrabkov, Malošarišanka - Malý Šariš, Jožka Príhodu – Petrovany, Bučianka – Lipovce, Petroviančan – Petrovany, Záborský – Župčany, Hermanovčan – Hermanovce, Kendičan – Kendice a 4 sólisti speváci. Spolu účinkovalo 180 účinkujúcich z 12 obcí okresu Prešov.

Výkony súťažiacich posudzovala odborná porota v tomto zložení: predsedníčka poroty Andrea Rendošová – vedúca speváckej zložky FS Železiar, PhDr. Jana Pitková - etnografka a Mgr. Michal Kišeľák – metodik ŠOS v Prešove. Aj keď zaznelo veľa piesní, naďalej je potrebné venovať veľkú pozornosť pri výbere hudobného materiálu, ktorý by mal reprezentovať miestny repertoár tradičného folklóru. Súťažný festival splnil svoje poslanie a vytvoril priestor pre prezentáciu a konfrontáciu sólistov i speváckych skupín v speve ľudových piesní. Dôležitým aspektom bolo aj pomerne veľké zastúpenie mladej generácie v speváckych skupinách. Ešte pred odovzdaním diplomov a cien účinkujúcim kolektívom a jednotlivcom úroveň podujatia zhodnotila Andrea Rendošová a záver festivalu vyplnil vo svojom ďakovnom príhovore starosta obce Kendice Jozef Hlavatý. Sprievodným podujatím tohto festivalu bolo podávanie domácich tradičných špecialít kapustníkov a hubovej mačanky.

Domácim organizátorom na čele s manželmi Fejerčákovcami patrí uznanie a vďaka všetkých zúčastnených.

Výsledky:

Kategória – sólisti speváci :

• Laureát a zlaté pásmo: Anton Miščík, Župčany
  • Zlaté pásmo: Jozef Germuška, Župčany
  • Strieborné pásmo: neudelené
  • Bronzové pásmo: Ján Očkovič, Veľký Šariš
  • Anton Komár, Prešov

Kategória – sólistky speváčky:

• Laureátka a zlaté pásmo: Zuzana Čuhová, Kendice
  • Zlaté pásmo: Jolana Palková, Malý Šariš
                          Cecília Pošiváková, Hrabkov
  • Strieborné pásmo: Agáta Balčáková, Župčany