Úspešní štvrtáci SPŠE - SYGA 2010

05.05.2010

Prešovčania získali cenu mesačníka AT&P Journal

V tomto školskom roku divízia Priemyselnej automatizácie a technológie pohonov Siemens vyhlásila už 7. ročník súťaže Siemens Young Generation Award (SYGA), ktorá je určená študentom stredných odborných škôl s elektrotechnickým zameraním. Ústrednou témou tohto ročníka bolo zefektívnenie výroby a úspora energie prostredníctvom automatizácie.

Do siedmeho ročníka súťaže SYGA sa zapojilo 42 študentov zo 16 škôl, ktorí prihlásili celkovo 24 projektov. Do finálového kola postúpilo 10 najlepších projektov. Okrem hlavnej ceny SYGA za najlepšie technologické riešenie boli udelené aj ďalšie štyri ocenenia:

• Cena divízie Priemyselná automatizácia a technológie pohonov
  • Cena spoločnosti Volkswagen Slovakia
  • Cena magazínu Quark za najlepší environmentálny projekt
  • Cena odborného mesačníka AT&P Journal

Tak ako každý rok aj v tomto školskom roku sa študenti Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej (SPŠE) v Prešove zapojili do spomínanej súťaže. V októbri začali pracovať v krúžku Programovanie pomocou PLC, kde sa učili programovať a vytvárať riadiace programy technologických procesov. Medzitým rozmýšľali nad zadaním svojho projektu v súlade s vyhlásenou témou firmy Siemens.

Úspešne boli dokončené tri projekty:

• Dávkovanie duroplastu: Maximilián Tydor, Martin Vyšňovský (obaja IV.C)
  • Inteligentná križovatka: Marek Hasin, Peter Rašev (obaja IV.E)
  • Automatizácia skladového systému: Pavol Chmeliar, Marek Richter (obaja IV.B)

Dňa 15. apríla sa v Bratislave uskutočnilo finále, do ktorého postúpili aj Maximilián Tydor a Martin Vyšňovský s projektom Dávkovanie duroplastu.

O deň neskôr boli vyhlásené výsledky finále v priestoroch Volkswagen Autofóra.

Naši študenti získali cenu odborného mesačníka AT&P Journal.

K tejto práci sa firma Siemens vyjadrila nasledovne:„Žiaci projekt vytvorili na základe presných požiadaviek zadaných miestnou firmou MKW. Podstatou projektu je automatizácia dávkovania duroplastových granúl, z ktorých sa po predhriatí a vylisovaní naplnených foriem vyrábajú plastové súčasti toaliet. Nevýhodou ručného plnenia, ktoré výrobca doposiaľ využíval je najmä nepresnosť. Tá je vďaka automatizácii plnenia odstránená. Žiaci pri práci na zariadení ocenili najmä možnosť dlhodobo komunikovať so zadávateľskou firmou, keďže iba samotný proces plánovania projektu trval niekoľko mesiacov.“

Súťaž SYGA je príkladom úspešnej spolupráce škôl a súkromných firiem. Vďaka práci na konkrétnych projektoch pripravuje a motivuje stredoškolákov na prechod od teoretických vedomostí k potrebám praxe. Spoločnosť Siemens touto formou pomáha študentom získavať odborné praktické skúsenosti z oblasti automatizovaných riešení, ktoré budú môcť využiť v priebehu svojej budúcej profesionálnej kariéry či počas štúdia na vysokej škole.

Ing. Mária Šandrejová
SPŠE Prešov