Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Dôležitý oznam!

Práve sa nachádzate na starom webovom sídle Prešovského samosprávneho kraja po-kraj.sk, ktorý slúži na archívne účely.

Všetky aktuálne informácie nájdete na novej adrese: www.psk.sk
 

 

 
Späť

Tréning mozgu pre seniorov

07.12.2010

V Zariadení pre seniorov a domove sociálnych služieb v Spišskej Starej Vsi organizujú pre klientov tréningy mozgu.

Dlhodobý program aktivít v Spišskej Starej Vsi

 

Mozog... Hlavný orgán ľudskej nervovej sústavy, ktorý je "zodpovedný za činnosť človeka".

Skutočne silné slová, ktoré vo vyššom veku človeka nadobúdajú obzvlášť dôležitý význam. Všade okolo nás máme veľa príkladov, ktoré vypovedajú o dôležitosti aktivity, tréningu, motivácii. Veď výkon bez prípravy a dlhodobej činnosti ochabuje, klesá, stáva sa slabším. Presne to platí aj o ľudskom mozgu, ktorého výkon bez pravidelnej činnosti a pravidelnej stimulácie významne klesá, ba jeho nečinnosť môže viesť až k patologickým zmenám.

V Zariadení pre seniorov a domove sociálnych služieb v Spišskej Starej Vsi sme si to vzali za svoje, veď prijímateľov sociálnych služieb v našom zariadení sa tieto fakty bezprostredne týkajú. Vypracovali sme dlhodobý program aktivít zameraných na pravidelný tréning kognitívnych, psychomotorických a ďalších funkcií mozgu.

Tréningy sme začali už v mesiaci marec tohoto roku, kedy sme sa zapojili do medzinárodnej akcie Týždeň mozgu, ktorú na Slovensku organizuje Slovenská Alzheimerova spoločnosť v spolupráci s Nadáciou Memory a Neuroimunologickým ústavom SAV. Celý týždeň sa niesol v duchu spoznávania stavby a funkcie mozgu, tréningu kognitívnych funkcií – pamäte, myslenia, koncentrácie, pozornosti atď. Prebiehal formou rôznych besied, súťaží, kvízov. Tieto aktivity sa stretli s priaznivým ohlasom u prijímateľov sociálnych služieb. Začali sme teda pravidelne, najprv jedenkrát mesačne a neskôr jedenkrát týždenne pripravovať, organizovať a realizovať popoludňajšie stretnutia našich prijímateľov sociálnych služieb za účelom tréningu pamäte a myslenia. Jednotlivé stretnutia sme organizovali formou skupinovej práce, ale aj individuálne na izbách prijímateľov sociálnych služieb, ktorí sú odkázaní na pobyt na lôžku.

Počas roka sme rozšírili aktivity na ďalšie oblasti so zameraním napríklad na správnu životosprávu, hygienu tela, dopravnú výchovu.

Organizovali sme „Čaj o druhej“- posedenia s cieľom rozvíjať zmyslové vnímanie, ochutnávky čajov, rozoznávanie čajov a ich účinkov a podobne.

Vykonávali sme pohybovo – relaxačné cvičenia zamerané na zlepšenie a udržanie úrovne hrubej a jemnej motoriky.

Veľmi sa nám osvedčili popoludňajšie stretnutia spojené s reminiscenčnou terapiou - liečba spomienkami, v rámci ktorej sme využívali zvukové ukážky, fotografie, staršie predmety, rôzne vône a chute. Upriamovali sme pozornosť prijímateľov sociálnych služieb na ich interpretáciu svojich spomienok z minulosti - škola, prvé lásky, svadba, narodenie dieťaťa, vojenčina, rôzne významné životné udalosti, ktoré im utkveli v pamäti.

Pravidelne sme vykonávali cvičenia zamerané na zlepšenie koncentrácie a pozornosti. Pri všetkých stretnutiach sme kládli dôraz na to, aby sa vykonávané aktivity niesli v duchu dobrej, uvoľnenej atmosféry napríklad aj zaspievaním si pekných pesničiek.

Skúsenosti nám ukázali, že prijímatelia sociálnych služieb sa na tieto aktivity tešili, sami začali dávať podnety, čo by sa mohlo pri ďalšom stretnutí robiť, na čo by sme sa mohli zamerať, pripraviť a realizovať.

Je to pre nás zadosťučinenie, keď vidíme že naša práca sa stretáva s dobrým ohlasom, že naša aktivita má význam, že dokážeme zaujať a priviesť k aktivite, činnosti a k radostnejšiemu každodennému životu prijímateľov sociálnych služieb v našom zariadení.

To je pre nás záväzok a výzva do ďalšej naše práce.

 

Mgr. Jana Kuchtová
vedúca sociálno-opatrovateľského úseku ZS a DSS v Spišskej Starej Vsi

Fotogaléria:

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie
tlačový hovorca PSK, vedúca oddelenia
dasa.jelenova@psk.sk
tel: 051/7081 135, +421 904 832 004
miestnosť: 150 I. poschodie

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

Newsletter Prešovského samosprávneho kraja prihláste sa na odber

 

Publikované: 07.12.2010 / Aktualizované: 07.12.2010 HoreTlačiť