Študenti na Ukrajine

08.11.2010

Priateľské kraje v zjednotenej Európe

V októbri dostali traja aktívni členovia žiackych školských rád stredných škôl z Prešovského kraja možnosť zúčastniť sa medzinárodného stretnutia mládežníckych lídrov pod názvom Priateľské kraje v zjednotenej Európe.

Stretnutie študentov sa konalo v meste Ľvov na Ukrajine. Okrem Slovenska, ktoré reprezentovali Prešovský a Žilinský samosprávny kraj, sa zúčastnili mládežnícki lídri z Malopoľského vojvodstva (Poľsko), spolkovej republiky Durínsko (Nemecko) a Ľvovskej oblasti (Ukrajina).

Prešovský kraj zastupovali Katarína Liptáková (SOŠ, Košická ul., Prešov), Marta Žolnová (SOŠ A. Dubčeka, Vranov n/T.), Ján Šimko (Gymnázium J.A. Raymana, Prešov) pod vedením koordinátorky žiackej školskej rady na SOŠ dopravnej v Prešove Mgr. Marianny Fedorkovej.

Cieľom medzinárodného stretnutia bolo reprezentovať svoj región a priblížiť jeho typické prvky ostatným účastníkom. Všetky aktivity boli vopred pripravované, aby bol v konečnom dôsledku naplnený cieľ mládežníckeho stretnutia - zblížiť rôzne kultúry odbúraním odlišností a rúcaní bariér medzi účastníkmi.

Projekt Priateľské kraje v zjednotenej Európe má dlhodobý charakter, realizuje sa od školského roku 2003/2004. Podieľa sa na ňom odbor školstva Úradu Prešovského samosprávneho kraja v spolupráci s Radou mládeže Prešovského kraja.

Počas aktivít, ktoré sa konali v meste Ľvov, mohli študenti spoznať toto mesto, ktoré dýcha históriou a každého očarilo pamiatkami, ktoré sa nachádzajú na každom kroku. Spoznávanie tohto mesta prebiehalo zaujímavým spôsobom - prostredníctvom fotografického workshopu, počas ktorého mali účastníci možnosť spoznať aj miestnych obyvateľov, ktorí boli veľmi príjemní a srdeční.

Každodenné aktivity boli zamerané na prezentáciu krajiny, regiónu, mesta či dediny, ktorú účastníci reprezentovali.

Zaujímavé boli aj návštevy historického centra mesta Ľvov, jeho zámočkov a zaujímavá bola aj ukážka historických bojov. Na „Večere krajín“ každá krajina predstavila svoj región cez národné jedlá, národné zvyky a folklór.

Prezentácia Slovenska a konkrétne Prešovského kraja vyvolala medzi účastníkmi veľmi pozitívne ohlasy. Partneri ocenili aj temperament a energiu, ktorá bola pre nás charakteristická. Príjemnú atmosféru prezentácie Prešovského kraja dolaďoval aj videoklip od skupiny Komajota – Mesto v nás.

Posledný deň pobytu bol spojený s návštevou samosprávneho úradu, všetci účastníci medzinárodného stretnutia obdržali certifikáty. Posledný večer sa hodnotilo celé mládežnícke stretnutie, kde sa zhrnuli pocity a dojmy.

Všetko pekné, tak ako v rozprávke, tak aj v skutočnosti má svoj koniec, a tak sa stalo aj na tomto stretnutí, že prišlo lúčenie a výmena kontaktov. Pozdravy zneli skoro jednotne - „uvidíme sa na Facebooku, Skype, či ICQ“.

Za všetkých účastníkov z Prešovského kraja môžeme skonštatovať, že toto stretnutie mládežníckych lídrov predstavovalo pre nich jeden z najkrajších zážitkov v ich živote. Už teraz sa tešia na ďalšie mládežnícke stretnutie, ktoré sa o rok uskutoční v ďalšej z participujúcich krajín. Konečnou bodkou tohto stretnutia bolo naplnenie jeho cieľa a zámeru teda, že „jednotlivé kraje Európy sa spriatelili a zjednotili“.

Mgr. Marianna Fedorková
SOŠ dopravná Prešov