Stavebné práce na cyklotrase už na celom úseku

09.08.2010

Pokračovanie prác na cyklotrase medzi Spišskou Belou a Tatranskou Kotlinou.

dekoračný obrázok - loga zúčastnených strán

Program cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika 2007-2013 Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013

Mesto Spišská Belá a Gmina Bukowina Tatrzańska spoločne implementujú projekt Belianske Tatry – Spolu a lepšie WTSL.02.01.00-84-127/08

TLAČOVÁ SPRÁVA

Vo štvrtok 5. augusta 2010 sa na pôde MsÚ v Spišskej Belej uskutočnilo v poradí už tretie pracovno – kontrolné stretnutie k stavbe cyklotrasy vedúcej zo Spišskej Belej do Tatranskej Kotliny, realizovanej v rámci slovensko – poľského cezhraničného projektu Belianske Tatry – spolu a lepšie.

Na tomto pracovnom stretnutí bolo skonštatované, že stavebné práce cyklotrasy prebiehajú už na celom jej úseku. Súbežne s výstavbou cyklotrasy samotnej, vykonáva dodávateľ stavby aj stavebné práce štyroch budúcich mostných prepojení. Stavebným prácam momentálne praje aj počasie a preto je rýchly postup viditeľný pre každého, kto pravidelne využíva cestné spojenie medzi Spišskou Belou a Tatranskou Kotlinou. Predpokladá sa, že všetky prípravné práce na cyklotrase by mohli byť ukončené v prvej polovici mesiaca september a v tom istom čase by sa mohlo začať aj s pokládkou asfaltového povrchu. Podľa vyjadrenia dodávateľa stavby a primátora mesta, so slávnostným otvorením cyklotrasy ba sa dalo počítať už v priebehu mesiaca október, čo znamená, že prví užívatelia by ju mohli vyskúšať ešte v pomerne stabilnom jesennom počasí.

Aktivity projektu však nie sú len o vybudovaní cyklotrasy. Pozornosť vedúceho partnera projektu sa s rovnakou dôležitosťou sústreďuje aj na jej budúcu trvalú udržateľnosť, organizáciu a prevádzkovanie. Toto všetko v sebe zahŕňa mnohé, pre slovenských poskytovateľov služieb doteraz neznáme a nezodpovedané otázky. Preto sa pri zostavovaní žiadosti o nenávratný finančný príspevok v roku 2008 rozhodlo, že sa do projektu zahrnie aj zber osvedčených skúseností v niektorej z členských krajín EÚ. Aj preto sa aktéri projektu pripravujú na ďalšiu z aktivít projektu, ktorou je Zahraničná pracovná cesta do talianskeho regiónu Riolo Terme, známeho tiež pomerne hustou sieťou cyklotrás a kvalitnou ponukou služieb pre cykloturistov.

Základným cieľom tejto pracovnej návštevy bude získanie a zozbieranie čo najväčšieho množstva praktických skúseností s prevádzkou cyklotrás v jednom z renomovaných stredísk CR a inšpirovanie sa konkrétnymi príkladmi z praxe. Na základe týchto skúseností chce mesto nadviazať na ďalšiu z aktivít projektu, ktorou je vypracovanie Prevádzkového a organizačného poriadku vlastnej cyklotrasy, ktorý by mohol zároveň slúžiť aj ako minimálny model odporúčaní pre ostatné cyklotrasy v tatranskom regióne.

O dianí v projekte je verejnosť informovaná prostredníctvom Facebook stránky projektu Belianske Tatry – spolu a lepšie, ako aj prostredníctvom internetovej stránky projektu www.spisskabela.sk/cyklotrasa .

Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.

Spišská Belá 06. 08. 2010

Ing. Martin Gallik
0917 / 676 455,  rogallko@hotmail.com

Projekt spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.

Fotogaléria:

• Foto 1 – Cyklotrasa napreduje do Tatranskej Kotliny