Hrad Ľubovňa otvára novú sezónu

Na nádvorí vystúpia Páni Spiša a Sokoliari sv. Bavona

Výhody pre seniorov a fotografov

V kostole pribudne vzácny ikonostas z 18. storočia

Do novej sezóny Ľubovnianske múzeum vstupuje slávnosťou s mimoriadnym významom.

fotografia ikonostas z 18. storočia - múzeum Stará ĽubovňaV nedeľu 2. mája o 10:00 hod. Prešovský arcibiskup a metropolita Vladyka Ján Babjak SJ počas slávnostnej gréckokatolíckej liturgie, posvätí ikonostas z 18. storočia. Liturgiu v staroslovienčine bude spevom sprevádzať súbor Barvinok z Kamienky.

Po slávnostnej liturgii ikonostas a mobiliár dreveného kostolíka a jeho historickú a umeleckú hodnotu predstaví riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Mgr. Monika Pavelčíková. Reštaurátorské práce na ikonostase, ktorý zdobí interiér historicky a umelecky najhodnotnejšej pamiatky – gréckokatolíckeho kostolíka sv. Michala Archanjela z Matysovej, sa začali pred dvoma rokmi. Práce prebiehali v Oblastnom reštaurátorskom ateliéri v Bratislave. Vedúcou reštaurátorkou bola akad. mal. Zuzana Chovanová.

Pôvodný zvon

Ďalším úspechom je aj prinavrátenie pôvodného zvona sv. Michala Archanjela z 18. storočia, ktorý bol doteraz v novom kostole v obci Matysová. Zvon bude ako vzácny exponát inštalovaný v interiéri kostolíka v skanzene. Kópia zvona vyrobená v známej zvonárskej dielni Márie Tomáškovej-Dytrychovej v Brodku u Přerova, bude umiestnená v kostolnej veži a jeho rozliehajúci zvuk bude vytvárať tradičnú atmosféru niekdajšej dediny.

Barvinok postaví máj

Keďže k začiatku mája už tradične patrí starý zvyk stavania májov, ani na našej „dedine“ nebude jeden chýbať. Za veselého spevu a tanca ho postaví folklórny súbor Barvinok z Kamienky po ukončení liturgickej slávnosti v skanzene.

Páni Spiša na nádvorí

Bohatý program pripravilo múzeum aj na stredovekom hrade Ľubovňa. Už tradične sa v nedeľu o 14:00 hod. uskutoční rímskokatolícka sv. omša v hradnej Kaplnke sv. Michala Archanjela. V čase medzi 13:00 – 16:30 hod. sa na nádvorí hradu uskutočnia vystúpenia skupiny historického šermu Páni Spiša a Sokoliarov sv. Bavona.

Výstava Dialógy

O 15:00 hod. bude vo výstavnej miestnosti hradu slávnostne sprístupnená výstava Dialógy... Od opátstva Escaladieu v Bigorre po Červený kláštor na Spiši.

Výstava je výsledkom vzájomnej francúzsko-slovenskej spolupráce medzi Prešovským samosprávnym krajom a Generálnou radou Horných Pyrenejí. Po úspešnej prezentácii vo Francúzsku bola prenesená na Slovensko a predstavená vo viacerých múzeách Prešovského samosprávneho kraja. Kurátorom výstavy je historik Ľubovnianskeho múzea Mgr. Miroslav Števík. Výstava bude verejnosti sprístupnená do 30. novembra 2010.

V lete korunovačné klenoty

fotografia - korunaAj počas tohtoročnej turistickej sezóny je pre návštevníkov hradu a skanzenu pripravených viacero zaujímavých kultúrnych podujatí. K prestížnym podujatiam patrí výstava Poľské korunovačné klenoty, ktoré boli v rokoch 1655 - 1661 ukryté na hrade Ľubovňa. Exkluzívne od 1. júla sa stanú stálou súčasťou expozícií Ľubovnianskeho múzea.

Výhody pre seniorov a fotografov

K ďalším novinkám tejto sezóny patria aj zmeny vo vstupnom. Ľubovnianske múzeum ponúka nové zvýhodnené vstupné pre seniorov. Medzi ďalšie zľavy patrí fotografovanie a kamerovanie expozícií zdarma, ako aj vystúpenia sokoliarov sv. Bavona v cene vstupenky počas celej letnej turistickej sezóny.

Ľubovnianske múzeum sa teší na svojich návštevníkov!

Ing. Otília Pavelčíková
marketingové oddelenie