Program ENPI

17.12.2010

Slovenskí žiadatelia získali z programu ENPI vyše 4 milióny eur

Dovedna 11 subjektov z Prešovského a Košického kraja získalo finančnú podporu z Programu cezhraničnej spolupráce Maďarsko-Slovensko-Rumunsko-Ukrajina 2007-2013 (ENPI). Predstavitelia šiestich subjektov 16. decembra na Úrade Prešovského samosprávneho kraja podpísali zmluvu o pridelení grantu s kontraktačným orgánom programu ENPI so sídlom v Budapešti, zvyšné sa majú podpísať v januári budúceho roka.

Cieľom tohto finančného nástroja Európskej únie je zintenzívnenie spolupráce hraničných regiónov jej členských krajín únie so susednými oblasťami na Ukrajine. "Gro je oživiť kultúrne, obchodné a iné väzby medzi členskými a nečlenskými krajinami formou financovania spoločných projektov. Základnou podmienkou je vytvorenie fungujúceho partnerstva medzi organizáciou pochádzajúcou z členskej krajiny EÚ a ukrajinským partnerom," povedal pre TASR programový manažér Spoločného technického sekretariátu ENPI Adam Kamenský.

Dodal, že v rámci prvej výzvy tohto programu bolo na zazmluvnenie alokovaných celkom 16,7 milióna eur. Slovenskí žiadatelia budú môcť z dotácie implementovať projekty v celkovej výške 4,057 milióna eur, čo tvorí 90 percent oprávnených nákladov, ďalších päť percent pôjde zo štátneho rozpočtu a päť percent predstavuje spoluúčasť samotného žiadateľa.

Riadiaci orgán zaregistroval 148 žiadostí, z toho 22 bolo zo Slovenska, pričom 11 bolo úspešných. Tie získali takmer štvrtinu peňazí, čo je podľa Kamenského predovšetkým odrazom kvality podávaných zámerov. "Treba povedať, že naše obce, ale aj iné organizácie robia významné kroky a aktívne si hľadajú partnera na Ukrajine. Samotné zámery boli veľmi dobre spracované a rozpočtované," dodal projektový manažér.

Jedným zo šiestich žiadateľov, ktorí podpísali zmluvy, je aj obec Drienica v sabinovskom okrese. Tá bude na projekte Krok za krokom – spoločne v Európe spolupracovať s ukrajinským mestom Perečín. Starosta Drienice Igor Birčák spresnil, že na projekt získali spolu takmer 487.000 eur, pričom viac ako 300.000 eur použijú na aktivity v obci. "Naša spolupráca prebieha už dva roky a konkrétne tento projekt sme zamerali na rozvoj cestovného ruchu. Jeho cieľom je vytvoriť spoluprácu medzi podnikateľskými subjektmi z oblasti cestovného ruchu, aby sa skvalitnili služby," povedal starosta. V Drienici sa bude realizovať výstavba multifunkčného centra a rekonštrukcia ubytovacích priestorov. Čo sa týka Perečína, tam by sa mala uskutočniť obnova časti múzea a zriadenie informačného centra.

Kamenský konštatoval, že v rámci programu ENPI už prebehla aj 2. výzva, ktorú uzavreli v októbri tohto roka. O financie sa uchádzajú predkladatelia 265 projektov, z ktorých je 95 zo Slovenska. Na tieto aktivity Európska únia vyčlenila celkom 14 miliónov eur. Vyhlásenie ďalšej výzvy sa očakáva v lete 2011.

Prešov 16. decembra
(TASR)