Zahraničná pracovná cesta - taliansky región Emilia Romagna

06.09.2010

Pracovná cesta preverila skúsenosti cyklotrás v talianskom regióne Emilia Romagna

dekoračný obrázok - loga zúčastnených strán

Program cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika 2007-2013 Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013

Mesto Spišská Belá a Gmina Bukowina Tatrzańska spoločne implementujú projekt Belianske Tatry – Spolu a lepšie WTSL.02.01.00-84-127/08

TLAČOVÁ SPRÁVA

V termíne od 16. do 22. augusta 2010, absolvovalo 30 účastníkov projektu Belianske Tatry – spolu a lepšie zahraničnú pracovnú cestu v talianskom regióne Emilia Romagna. Cieľom tejto pracovnej cesty bolo overiť niekoľkoročné bohaté skúsenosti z výstavby, prevádzky a údržby cyklotrás talianskych partnerov, ktorí pre slovenských účastníkov pripravili bohatý pracovný program. Tento región je známy hustou sieťou rôznych typov cyklotrás a vyhľadávanou destináciou nielen talianskych cykloturistov, ale aj známych športovcov a vrcholových pretekárov Giro d´Italia, ako aj návštevníkov z celého sveta.

Zahraničnej pracovnej cesty sa zúčastnili zástupcovia projektu mesta Spišská Belá a gminy Bukowina Tatrzańska, Spišskej Starej Vsi, Ždiaru, Červeného Kláštora, Euroregiónu Tatry, Správy PIENAP-u, ŠL a Správy TANAP-u a ostatných inštitúcií pôsobiacich v regióne Belianskych Tatier a Zamaguria v oblasti regionálneho rozvoja a cestovného ruchu. Účastníkov zahraničnej pracovnej cesty v Taliansku prijali významné osobnosti regiónu, pôsobiace v oblasti rozvoja cyklotrás a služieb s nimi spojených.

Keďže Taliansko je v súčasnosti jednou z najpopulárnejších cykloturistických destinácií v Európe, súčasťou pripravených pracovných workshopov boli najmä témy prístupu k rozvoju cykloturizmu, využitia daností teritória a využitia existujúcich synergii s kultúrnym dedičstvom, gastronómiou a miestnymi podujatiami pri rozvoji cykloturizmu. Nechýbali tiež témy priblíženia rôznorodých potrieb cykloturistickej klientely a nevyhnutnej infraštruktúry, ktoré sú potrebné pre rozvoj cykloturizmu, či predstavenie úlohy, štruktúry, charakteristiky a vybavenia špecializovaných ubytovacích zariadení pre cykloturistov. Dôležitou bola tiež aj problematika tvorby itinerárov cyklotrás, praktických skúseností a najčastejších chýb pri ich tvorbe. Medzi pracovnými témami workshopov nechýbali ani problematika značenia, správy a údržby cyklotrás, marketingu, propagácii a komercionalizácii cykloprojektov, práce s domácim a zahraničným trhom, či špecifikácii národných trhov.

Súčasťou pracovnej cesty slovenských zástupcov projektu boli aj cykloexkurzie uskutočnené priamo v teréne. Tu boli v praxi účastníkom predstavené rôzne typy cyklotrás a bolo poukázané na negatívne príklady pri ich tvorbe. Itinerár týchto exkurzií viedol od mestských a prímestských, cez tematicky orientované medziregionálne (Levanduľová cesta) a horské cyklotrasy, až po cyklotrasy spájajúce mestá s prímorskými strediskami (Ravenna – Marina di Ravenna). Nechýbalo ani stretnutie s manažmentom liečebných kúpeľov Riolo Terme. Tie sú v Taliansku veľmi známe práve vďaka významným klientom z radov špičkových cyklistov.

Slovenským účastníkom pracovnej cesty prednášali zástupcovia rôznych odborných inštitúcií, ako napr. asociácie Life Motion, (kultúrno – turistické združenie oblasti Veneto), asociácie Terre di Faenza, či Talianskej asociácie priateľov cyklistiky (FIAB). Tie sa špecializujú najmä na propagáciu a rozvoj cykloturizmu v Taliansku. Medzi prednášajúcimi nechýbali ani uznávaní zástupcovia podnikateľskej praxe, tvorby stratégií, prevádzky a tematickej žurnalistiky. Organizátormi odborného programu bolo pre účastníkov pripravené aj malé zoznámenie sa s ponukou a charakterom miestneho regiónu po enologickej a gastronomickej stránke, na ktorú sú miestni obyvatelia veľmi hrdí. Enogastronómia je jedným z kľúčových prvkov stratégie turizmu v Taliansku, jej rozvoja a propagácii tradičných produktov. V súčasnosti má enogastronómia výrazne rastúci význam aj pre cykloturistickú klientelu.

Základným cieľom tejto pracovnej návštevy bolo získanie a zozbieranie čo najväčšieho množstva praktických skúseností s prevádzkou cyklotrás v jednom z renomovaných talianskych stredísk CR a inšpirovanie sa konkrétnymi príkladmi z praxe. Na základe týchto skúseností chce mesto Spišská Belá nadviazať na ďalšiu z aktivít projektu, ktorou je vypracovanie Prevádzkového a organizačného poriadku vlastnej cyklotrasy, ktorý by mohol zároveň slúžiť aj ako minimálny model odporúčaní pre ostatné cyklotrasy v tatranskom a podtatranskom regióne.

O dianí na zahraničnej pracovnej ceste podrobne informovala Facebook stránka projektu, prostredníctvom ktorej boli on-line zverejňované všetky dôležité aktivity priamo z miesta ich konania.

Táto aktivita projektu bola financovaná Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.

Spišská Belá 24. 08. 2010

Ing. Martin Gallik
0917 / 676 455,  rogallko@hotmail.com

Projekt spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.

Fotogaléria:

• Foto 1 –  Účastníci zahraničnej pracovnej cesty počas jedného z pracovných workshopov
  • Foto 2 – Pred výjazdom na cykloexkurziu mestskými a prímestskými cyklotrasami mestečka Faenza
  • Foto 3 – Jedna z prestávok počas cykloexkurzie po prímorských cyklotrasách Marina di Ravenna
  • Foto 4 – Spoločná fotografia účastníkov zahraničnej pracovnej cesty

Publikované: 06.09.2010 / Aktualizované: 06.09.2010 HoreTlačiť