O GAJDICU ANDREJA MIZERÁKA 2010

04.08.2010

Folklórna súťaž "O gajdicu A. Mizeraka 2010" pozná svojich víťazov.

27. ročník folklórneho festivalu

Andrej Kasina z Lúčky úvodnými tónmi na gajdicu symbolicky otvoril 27. ročník folklórneho festivalu „O gajdicu Andreja Mizeráka“. Festival sa už tradične konal v prvú augustovú nedeľu (1. 8. 2010) v areáli Obecného úradu v Lúčke pri Lipanoch.dekoračný obrázok

Hlavným organizátorom bola Obec Lúčka a spoluorganizátormi Združenie obcí hornej Torysy, Komunitná nadácia Modrá Torysa a Šarišské osvetové stredisko v Prešove.

Prítomných divákov a účinkujúcich privítala starostka obce Lúčka Štefánia Škapurová a riaditeľ Šarišského osvetového strediska v Prešove PhDr. Vladimír Husár.

Festival mal súťažný charakter, kde sa predstavilo vyše 300 účinkujúcich z 19 obcí z okresov Prešov, Sabinov, Stará Ľubovňa a Svidník. Asi 1000 divákov malo možnosť vidieť 27 programových čísel v 6 hodinovom maratóne ľudových spevov, zvykov a tancov.

Súťažilo sa v troch kategóriách, a to:

• 1. kategória – sólo, duo spev (5 účinkujúcich v sólovom speve a 3 duetá),
  • 2. kategória – skupinový spev (13 speváckych skupín)
  • a 3. kategória – obradový folklór (6 zvykoslovných folklórnych skupín).

Päťčlenná porota pod vedením svojej predsedníčky PhDr. Jany Pitkovej z Prešova nemala ľahkú úlohu určiť poradie najúspešnejších interpretov v jednotlivých kategóriách.

• Hlavnú cenu – gajdicu získala Jolana Palková z Malého Šariša.
  • Zvláštne ceny poroty za výrazný umelecký prejav získali ženské trio ROSA zo Sabinova a Anna Šefčíková s hudobným sprievodom ľudovej hudby MARADÁŠ z Lipian.

V kategórii sólo, resp. duo spev

• 1. miesto získala Andrea Poráčová z Lúčky,
  • 2. miesto duet Kristína Hromjaková a Frederika Dudová-Bašistová z Tichého Potoka
  • a 3. miesto získal duet Miroslava Gladišová a Zuzana Filičková zo Šarišského Jastrabia.

V kategórii skupinový spev

• 1. miesto obsadila Ženská spevácka skupina PETROVIANČAN z Petrovian,
  • na 2. mieste sa umiestnila Mužská spevácka skupina JAZERO z Rožkovian
  • a 3. priečku obsadila Ženská spevácka skupina JASTRABČANKA zo Šarišského Jastrabia.

V kategórii obradový folklór

• 1. miesto získala Folklórna skupina TICHOPOTOČAN z Tichého Potoka s programom Snimania parti,
  • Zvykoslovná folklórna skupina Krivany získala 2. miesto s pásmom Kersceňe na parobka
  • a 3. miesto obsadila FSk POLOMJANKA z Polomy s programom Kudzeľe.

Hosťom festivalu bol Folklórny súbor TOPĽAN z Giraltoviec.

Spracoval:

Mgr. Michal Kišeľák,