KREÁCIE DETSKÉHO FOLKLÓRU 2010

01.04.2010

KREÁCIE DETSKÉHO FOLKLÓRU 2010 - vyhodnotenie súťaže

Vyhodnotenie okresnej súťaže

Šarišské osvetové stredisko v Prešove v spolupráci s Mestským úradom v Lipanoch a Prešovským samosprávnym krajom – odborom kultúry uskutočnilo 12. marca 2010 v galérii MsÚ v Lipanoch okresnú súťaž detského hudobného folklóru pod názvom KREÁCIE DETSKÉHO FOLKLÓRU 2010 - 41. ročník.

V úvodnom príhovore sa súťažiacim kolektívom a jednotlivcom prihovoril primátor mesta Lipany Ing. Eduard Vokál a súťažnú prehliadku slávnostne otvoril PhDr. Vladimír Husár, riaditeľ Šarišského osvetového strediska v Prešove.

Viac ako stovka účinkujúcich reprezentovala okres Sabinov. V kategórii skupinový spev sa predstavili tieto detské spevácke skupiny:

• DSS JAZIERKO pri ZŠ s MŠ Rožkovany (ved. Mgr. Milena Kaprálová),
  • Dievčenská a chlapčenská spevácka skupina SABINÍK pri MsKS Sabinov (Katarína Lukčíková),
  • DSS BRIEZKA pri ZŠ s MŠ Brezovica (Mgr. Miloš Sobota),
  • DSS DUBOVIČANČEK pri ZŠ Dubovica (Mgr. Michal Hromjak),
  • DSS HVIEZDIČKA pri ZŠ Hviezdoslavova 1, Lipany (Mgr. Janka Smolková),
  • DSS LIPKA pri ZŠ Komenského 113, Lipany (Mgr. Mária Jochmanová) a
  • DSS SLAVKOVČATÁ pri ZŠ s MŠ Nižný Slavkov (Mgr. Miroslav Bujňák).

V kategórii sólisti speváci sa prezentovalo 6 sólistov a 5 duet. Medzi nimi boli aj sólisti

• zo ZUŠ Lipany (ved. Katarína Cvancigerová) a z
  • DFS DRAVČAN pri ZŠ s MŠ Šarišské Dravce (ved. Mária Žihalová). Kategórie ľudové hudby a sólisti inštrumentalisti neboli obsadené.

Výkony súťažiacich kolektívov a jednotlivcov hodnotila odborná komisia v zložení:

• PaedDr. Ľubomír Šimčík – vysokoškolský pedagóg hudby, primáš FS Šarišan – predseda,
  • PhDr. Jana Pitková – etnografka a
  • Ján Nastra – hudobník.

Úroveň súťaže hodnotili veľmi pozitívne. Umelecké výkony, ktoré predviedli malí ľudoví umelci, mnohokrát úplne spontánne roztlieskali galériu MsÚ, v ktorej súťaž prebiehala.

Vyskytli sa aj drobné nedostatky, napr.: nízko alebo vysoko posadená tónina, problematické nástupy pri moduláciách, vysoké tempá, výslovnosť v dialekte, frázovanie, dýchanie, atď. Ale aj napriek týmto drobným chybičkám je cítiť systematickú prácu vedúcich a pedagógov, ktorí s deťmi pracujú. Vyzdvihnutá bola aj pekná úprava krojov.

Postup do krajského kola

Do krajského kola si priamy postup vybojovali:

• Dievčenská spevácka skupina SABINÍK zo Sabinova a
  • Katarína Jacková z DFS Hviezdička z Lipian.

Návrh na postup získali

• DSS HVIEZDIČKA a
  • dueto Lucia Jacková a Katarína Jacková z DFS Hviezdička z Lipian.

Krajská súťažná prehliadka detskej ľudovej hudby sa uskutoční 2. mája 2010 v KD v Raslaviciach.

K zdarnému priebehu podujatia výraznou mierou prispeli aj pracovníci oddelenia kultúry a športu pri MsÚ v Lipanoch Iveta Hrabčáková a Jaroslav Rakaš.

Po ukončení súťaže sa uskutočnil odborný seminár za účasti vedúcich speváckych skupín a členov odbornej komisie. Súťaž je zaznamenaná na CD - nosič a archivovaná v Šarišskom osvetovom stredisku v Prešove.

Súťaž detského hudobného folklóru z okresu Prešov, ktorá bola naplánovaná 14. marca 2010 vo VÉČKU v Prešove sa neuskutočnila pre nízky počet prihlásených súborov. Za okres Prešov sa výber uskutočnil z pôvodne prihlásených kolektívov. Postup si zabezpečila Detská spevácka skupina DÚBRAVIENKA pri ODK Prešov, Detská ľudová hudba ŠARIŠ pri ZUŠ M. Moyzesa Prešov a Lea Jeníková v hre na cimbal z DFS Šarišanček pri PKO Prešov.

VÝSLEDKY

12. marca 2010 - Lipany (súbory pôsobiace v okrese Sabinov )

kategória – sólisti speváci:

• zlaté pásmo a postup: Katarína Jacková, DFS Hviezdička, Lipany
  • zlaté pásmo a návrh na postup: dueto Lucia Jacková a Katarína Jacková, DFS Hviezdička Lipany
  • zlaté pásmo: Lucia Tarasovičová, DFS Lipka, Lipany
                            Kristína Jacková, DFS Hviezdička, Lipany
                            Patrícia Žihalová, DFS Sabiník, Sabinov
  • strieborné pásmo: dueto Júlia Petrufová a Ivana Mitrová, DFS Lipka, Lipany
                                        dueto Janka Štofaníková a Patrícia Urdová, ZUŠ Lipany
                                        dueto Natália Kuchárová a Diana Chromjaková, DFS Sabiník, Sabinov

• bronzové pásmo: Lenka Nováková, DFS Slavkovčatá, Nižný Slavkov