DO * RE * MI * FA – 16. ročník

02.05.2010

"DO - RE - MI – FA" (regionálna prehliadka speváckych zborov)

Šarišské osvetové stredisko v Prešove v spolupráci s Divadlom Jonáša Záborského v Prešove a Prešovským samosprávnym krajom uskutočnili dňa 11. apríla 2010 v historickej budove DJZ 16. ročník regionálnej prehliadky speváckych zborov pod názvom DO - RE - MI – FA.

Po úvodnej fanfáre prehliadku slávnostne otvoril riaditeľ Šarišského osvetového strediska v Prešove PhDr.Vladimír Husár.

V dvojhodinovom programe sa prezentovalo 150 spevákov zo 6 zborov z okresov Prešov a Sabinov. Boli to:

• Detský spevácky zbor - ZUŠ M.Moyzesa Prešov (dirigentka Mgr. Lenka Michalíková),
  • GOLDKY - detský spevácky zbor ZUŠ Sabinov (dirigentka Mgr. Slávka Kovalíková),
  • CANTICA SCIBINIUM – miešaný zbor Sabinov (dirigentka Mgr. Mária Feniková),
  • GRÉCKOKATOLÍCKY KATEDRÁLNY ZBOR sv. JÁNA KRSTITEĽA - miešaný zbor Prešov (dirigentka – Valéria Hricovová),
  • IUVENTUS PAEDAGOGICA – ženský spevácky zbor Prešovskej univerzity FHPV- KHU (dirigentka Mgr. Tatiana Kanišáková, PhD.)
  • G.O.D.´S. – CVČ – EBONY – Prešov (dirigentka – Jana Ferenčíková).

Úroveň speváckych zborov sa z roka na rok zvyšuje o čom svedčí náročná dramaturgia vo všetkých zúčastnených zboroch a jej adekvátna prezentácia. Stúpajúci trend úrovne hlasovej výchovy a dôsledná dirigentská príprava sa odzrkadlila hlavne v snahe dirigentov skvalitniť prácu absolvovaním dirigentských školení v rámci okresu i Slovenska.

Výkony jednotlivých zborov hodnotila odborná porota v zložení: Mgr. Eva Zacharová – predsedníčka poroty, členovia - Ivan Pacanovský – zbormajster a Doc. PaedDr. Daniel Šimčík, PhD. z Prešovskej univerzity.

Vyhodnotila výkony speváckych zborov a udelila diplomy a vecné ceny takto:

• DETSKÝ SPEVÁCKY ZBOR – ZUŠ M. Moyzesa Prešov - Diplom za pestrú dramaturgiu a umelecký rast
  • GOLDKY – ZUŠ Sabinov - Diplom za citlivé stvárnenie pestrej dramaturgie
  • CANTICA SCIBINIUM – Sabinov - Diplom za hlasovú kultúru a precítený zborový prejav
  • GRÉCKOKATOLÍCKY KATEDRÁLNY ZBOR sv. JÁNA KRSTITEĽA  Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov - Diplom za duchovný aspekt zborového prejavu
  • G.O.D.S – CVČ – Ebony Prešov – dir. J.Ferenčíková - Diplom za prezentáciu netradičného vokálneho prejavu
  • IUVENTUS PAEDAGOGICA Prešov - Laureát prehliadky DO RE MI FA

Výborná organizácia Šarišského osvetového strediska s Mgr. Michalom Kišeľákom a kolektívom spolupracovníkov sa podpísala pod maximálne výkony zborových spevákov a ich dirigentov.

V Prešove 12. apríla 2010

Mgr. Eva Zacharová