Benefičný koncert v Kalinove

04.11.2010

Benefičný koncert v DSS Kalinov

Domov sociálnych služieb (DSS) v Kalinove zorganizoval 14. októbra v kultúrnom dome v obci Kalinov benefičný koncert pre klientov DSS a ich priateľov.

Podujatie bolo súčasťou projektu Terapia nepozná hranice v rámci Programu cezhraničnej spolupráce PL -SR 2007 - 2013.

Počas benefičného koncertu klienti jednotlivých zariadení - DSS Kalinov, DSS Stropkov, DSS Giraltovce a Šrodowiskowy dom samopomocy Ustrzyki Dolne z Poľskej republiky, predviedli a prezentovali bohatý kultúrny program pozostavajúci z moderných a ľudových piesní, tancov ľudových, moderných, scénických, ktoré si pripravili v spolupráci so svojimi ergoterapeutmi. Veľa krásnych a nezabudnuteľných zážitkov si odniesol hádam každý. Bonusom bolo vystúpenie hudobnej skukpiny Ľalia v podaní humennských speváčok, ktoré spestrili program. Záver benefičného koncertu patril spoločným piesňam v slovenskom a poľskom jazyku vybraných z vydaného spoločného slovensko - poľského spevníka.

Išlo o v poradí šiestu aktivitu v rámci projektu Terapia nepozná hranice. Benefičný koncert sa niesol v duchu motta Alberta Einsteina "Len život, ktorý žijeme pre ostatných, stojí za to".

Poslednou aktivitou spomínaného projektu bude Ondrejovská zábava v Poľskej republike. Celkové ukončenie projektu Terapia nepozná hranice sa uskutoční záverečnou konferenciou po oboch stranách hraníc. Aj takýmto spôsobom sa dajú odstrániť jazykové bariéry medzi priateliacimi sa klientmi. Už teraz sa tešíme na ďalšie aktivity.

Projekt Terapia nepozná hranice realizoval Domov sociálnych služieb (DSS) v Kalinove v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Cieľom projektu je poľsko-slovenská spolupráca za účelom zvýšenia kvality života postihnutých zo znevyhodnených skupín. Úlohou projektu je skvalitnenie partnerskej spolupráce, aktivizácia znevyhodnených osôb prostredníctvom aktívnych foriem terapií a rehabilitácie, odstranenie kultúrnych, jazykových a mentálnych bariér prostredníctvom integrácie do spoločnosti cez individuálne potreby, rozvoj a udržiavanie regionálnych tradícií na oboch stranách hraníc.

Kalinov 20. 10. 2010

PhDr. Milan Burcin