Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Krajské dotácie prispeli na dovybavenie zariadení sociálnych služieb

Vďaka krajským financiám skvalitnili sociálne služby pre seniorov a zdravotne znevýhodnené osoby. Zaobstarali nové polohovateľné postele, invalidné vozíky či kreslá a inštalovali nový kamerový systém. Reč je o zariadeniach sociálnych služieb  v obciach Jánovce, Veľký Šariš, Pčoliné aj Petrovany, ktoré mohli zrealizovať svoj projekt vďaka grantovej schéme PSK.

Foto: Polohovateľné kreslá-Domov sv. Dominika

Dotácie z  Výzvy poslancov PSK a Výzvy predsedu PSK, ktoré sú súčasťou dotačného programu prešovskej krajskej samosprávy, umožnili realizáciu ďalších zmysluplných projektov z oblasti sociálneho zabezpečenia. Svoje služby skvalitnil Dom Charitas Svätej Rodiny v Jánovciach-Čenčiciach, Dom pokojnej staroby vo Veľkom Šariši, ako aj Zariadenie pre seniorov Aevitas v obci Pčoliné či Domov sv. Dominika v Petrovanoch.

Spišská katolícka charita koncom uplynulého roka pre svoj Dom Charitas Svätej Rodiny v Jánovciach, v časti Čenčiče  zabezpečila nové vybavenie pre izby jeho klientov. Konkrétne dve polohovacie postele s antidekubitným matracom a matracom na mieru, výškovo nastaviteľné toaletné stoličky a toaletné vozíky na kolieskach. Na tento účel pritom použila dotáciu z Výzvy poslancov PSK, ktorá bola vo výške 2-tisíc eur.

Dom pokojnej staroby  - Diecézny kňazský domov F. Majocha vo Veľkom Šariši má nový kamerový systém. Prispieva k ochrane zdravia a bezpečnosti prijímateľov sociálnej služby v zariadení. Zároveň napomáha k rýchlej a efektívnej reakcii zamestnancov nielen v mimoriadnej situácii. Projekt zriaďovateľa  domova -  Arcidiecéznej charity Košice podporila prešovská župa v roku 2023 cez Výzvu predsedu PSK, a to dotáciou 1 500 eur.

Foto: Zariadenie vo veľkom Šariši

Nové materiálne vybavenie má Zariadenie pre seniorov Aevitas, ktoré poskytuje celoročný pobyt s kompletnými sociálnymi službami v obci Pčoliné. Cez projekt podoprený z rozpočtu PSK a konkrétne minuloročnú poslaneckú výzvu zariadenie zaobstaralo 23 nových jedálenských stoličiek a päť relaxačných kresiel s taburetom. Výška krajskej dotácie predstavovala 1 500 eur.

Svoje služby skvalitnil aj Domov sv. Dominika, ktorý poskytuje sociálnu službu v Petrovanoch. Cieľom jeho projektu bolo zabezpečiť kvalitnejšiu starostlivosť o semimobilných a imobilných prijímateľov. Tým pribudli nové kreslá, ktoré sa rozmiestnili do izieb i na chodbu zariadenia a tiež nový polohovateľný invalidný vozík. To všetko vďaka krajskej dotácii 2- tisíc eur, ktorú zariadenie získalo z dotačného programu Výzva poslancov PSK 2023.

Foto: Nové kreslá v domove

Prešovský samosprávny kraj podporil v uplynulom roku len z Výzvy predsedu PSK a Výzvy poslancov PSK celkovo 31 projektov z oblasti sociálneho zabezpečenia a medzi tie prerozdelil alokáciu takmer 83-tisíc eur.

V Prešove 18. januára 2024

Oddelenie komunikácie

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová