Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Dôležitý oznam!

Práve sa nachádzate na starom webovom sídle Prešovského samosprávneho kraja po-kraj.sk, ktorý slúži na archívne účely.

Všetky aktuálne informácie nájdete na novej adrese: www.psk.sk

Prešovská župná paralympiáda zvýšila povedomie o paralympijskom športe a podporila talenty

Stredoškoláci z Prešova a okolia si mohli vyskúšať rôzne paralympijské športy. Deti a mládež zo znevýhodneného prostredia zas ukázať svoj talent. Umožnila im to župná paralympiáda, ktorú tento piatok (23.6.) hostil Prešovský samosprávny kraj v areáli jednej zo svojich stredných škôl.  Podujatie sa uskutočnilo pod gesciou Slovenského paralympijského výboru (SPV).

Foto: Otvorenie Prešovskej župnej paralympiády

Prešovská župná paralympiáda priniesla paralympijský šport aj do Prešovského samosprávneho kraja (PSK).  Dejiskom šírenia paralympijskej myšlienky sa v piatok 23. júna stal areál župnej Strednej odbornej školy technickej v Prešove. Mládež so znevýhodnením, ako aj žiaci stredných škôl si tu zmerali sily jednak navzájom i so športovcami zo slovenskej paralympijskej scény. A to vo viacerých bodovaných súťažiach. Pripravené však bolo aj meranie fyzických predispozícií, ktoré zisťuje, na aký šport má dieťa najlepšie predpoklady.

„Teším sa, že tento výnimočný projekt, ktorý zvyšuje povedomie o paralympijskom športe, vyzdvihuje ho a dostáva medzi celú spoločnosť, ale najmä zapája deti a mládež do pohybu, máme aj tu u nás. A že Prešovský samosprávny kraj môže byť jeho súčasťou. Do všetkých našich krajov ho tento rok prináša Slovenský paralympijský výbor, s ktorými nás spája vzájomná spolupráca deklarovaná podpisom spoločného memoranda z roku 2021. A aj táto paralympiáda je jedným z výstupov tohto partnerstva, v ktorom sme sa zaviazali podporovať paralympijský šport na našom území,“ povedal pri otvorení Prešovskej župnej paralympiády podpredseda PSK Jozef Kanuščák.

Foto: Prešovská župná paralympiáda

Po zložení sľubu športovcov, zaznení hymny paralympijských hier a privítaní paralympijského ohňa si mohli mladí športovci v SOŠ technickej vybrať z paralympijských športov ako je boccia, parabedminton, parastolný tenis, paralukostreľba, florbal na vozíkoch či taekwondo. Súťažili vo vonkajšom areáli školy, telocvični a k dispozícii mali aj edukačnú zónu, kde boli pripravené  prednášky na zaujímavé témy z paralympijského športu.

Župná paralympiáda v Prešove bola pritom už piatym paralympijským mládežníckym podujatím, ktoré Slovenský paralympijský výbor v tomto roku realizuje v rámci samosprávnych krajov. Mala tiež svojho ambasádora, hokejistu Dávida Skokana, ktorý prišiel mladých športovcov do Prešova osobne povzbudiť.

Foto: Prešovská župná paralympiáda

Po Košiciach je to druhá župná paralympiáda na východnom Slovensku. Týmto projektom chceme  zdravotne znevýhodnené deti a mládež pritiahnuť k športu a k trvalejšiemu vzťahu k pohybovej aktivite. To je zámer, ktorý máme aj s Prešovským samosprávnym krajom. Nielenže tu súťažili  v rôznych športoch, ale mali zároveň šancu postúpiť na vyvrcholenie župných paralympiád, ktoré sa uskutoční 26. augusta v Piešťanoch,“ priblížil generálny sekretár SPV Samuel Roško, ktorý sa vo funkcii vedúceho výpravy zúčastnil na troch paralympiádach – v Pekingu 2008, Vancouveri 2010 a Londýne 2012.

Foto: Prešovská župná paralympiáda

Projekt župnej paralympiády spája tri piliere, ktoré sa na Slovensku pod gesciou SPV dlhodobo realizujú. Ide o projekt Hľadáme talenty, projekt Paráda – paralympijský deň pre malých a veľkých a tiež národný projekt Sme si rovní, ktorý pomáha zdravotne znevýhodneným vrátiť sa späť do života.

V Prešove 23. júna 2023

Oddelenie komunikácie

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová