Architekti a stavební inžinieri ocenili najlepšie stredoškolské ročníkové práce

Ďalší ročník odbornej  konferencie architektov a stavebných inžinierov ASPO 2023 priniesol okrem odborných diskusií na tému stavebníctva aj ocenenie najlepších ročníkových prác budúcich projektantov.  Odborná porota hodnotila desiatky školských projektov rodinných či polyfunkčných domov. Cenu predsedu poroty udelila študentkám župnej Strednej priemyselnej školy stavebnej v Prešove za ich Digital school.

Celkovo 17 ročníkov projektov študentov stredných stavebných škôl, resp. stavebných odborov  z Prešovského aj Košického kraja a napokon 14 odprezentovaných finálnych prác. Takáto je bilancia súťaže Slovenskej komory architektov (SKA) a Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI) o najlepší ročníkový „stavbársky“ projekt.

Foto: Ocenení žiaci v rámci súťaže ročníkových projektov

O jej výsledkoch zástupcovia komôr informovali počas svojej ďalšej odbornej konferencie. V spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom ju zorganizovali v utorok 6. júna. Tentoraz bol jej nosnou témou nový Zákon o stavebníctve, riadiace procesy vo výstavbe aj nárast cien v tomto segmente.

Do súťaže o najlepší ročníkový projekt so zameraním na rodinné, inteligentné, átriové, polyfunkčné domy, chaty, komunitné centrá, materské školy a iné objekty sa zapojili štyri stredné odborné školy v rámci oboch krajov. A to SPŠ technická v Bardejove, SPŠ stavebná v Prešove, SPŠ techniky a dizajnu v Poprade a SPŠ stavebná a geodetická v Košiciach.

Odborná porota v rámci súťaže udelila niekoľko ocenení. Presnejšie hlavnú cenu predsedu poroty, ktorú si odniesli študentky SPŠ stavebnej v Prešove za projekt digitálnej školy roka 2023. Ocenenie získali za vynikajúce vypracovanie a úspešné obhájenie ročníkovej práce. Cenu prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska získala študentka SPŠ techniky a dizajnu v Poprade za projekt horskej turistickej chaty.

Foto: Ocenení žiaci v rámci súťaže ročníkových projektov

V rámci súťaže boli udelené aj štyri ceny Regionálneho združenia SKSI Košice, a to bez určenia poradia. Získali ju projekt chaty pod Čiernou horou, projekt rekonštrukcie komunitného centra, taktiež zámer polyfunkčného domu s veterinárnym strediskom, ako aj rodinného domu. Medzi ocenenými v tejto kategórii boli študenti zo všetkých zapojených škôl.

Súťaž priniesla ocenenie aj od prešovskej firmy  Ingstav GV. Udelila ju za vynikajúce technické riešenie projektu rodinného domu študentke z Košíc a projektu materskej školy s envirotriedou, ktorý vypracoval študent popradskej strednej školy.

V Prešove 6. júna2023

Oddelenie komunikácie

Výsledky súťaže o najlepší ročníkový projekt
Cena predsedu poroty:

Martina. Richnavská, Tatiana Jankovská (SPŠ stavebná, Prešov) – Digital school 2023

Cena prezidenta ZSPS:

Viktória Majerčáková (SPŠ techniky a dizajnu, Poprad) – Horská turistická chata

Cena Regionálneho združenia SKSI Košice:

Michael Kormaník, Matúš Pančák (SPŠ stavebná, Prešov) – Chata pod Čiernou Horou

Sandra Hasmanová, Emma Borisová (SPŠ stavebná a geodetická, Košice) – Komunitné centrum - rekonštrukcia

Timea Greňová (SPŠ techniky a dizajnu, Poprad) – Polyfunkčný dom s veterinárnym strediskom

Petra Kačmarčíková (ŠPS technická, Bardejov) – Rodinný dom