Nové webové sídlo Prešovského samosprávneho kraja

Všetky aktuálne informácie nájdete na novej adrese: www.psk.sk

Bardejovský pomník vďaky a priateľstva prešiel obnovou

K jeho modernizácii prispeli krajské financie

Regionálny rozvoj

Pomník vďaky a priateľstva na Námestí SNP v Bardejove má nový šat. Rozšírila sa dláždená plocha jeho pietneho miesta a pribudli tu rampy pre imobilných. V rámci 2. etapy projektu zameraného na modernizáciu pamiatky pripomínajúcej oslobodenie mesta sa zrealizovali taktiež ďalšie práce. Umožnila ich dotácia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) vo výške 50-tisíc eur.

Foto_ Pomník vďaky a praiteľstva v Bardejove

Národná kultúrna pamiatka situovaná na Námestí SNP v Bardejove, ktorá pripomína oslobodenie mesta aj samotné Slovenské národné povstanie, prešla ďalším rekonštrukčným zásahom. Nadviazalo sa ním na práce realizované na pomníku v roku 2021 v rámci 1. etapy jeho obnovy. Tá sa zamerala  na výmenu poškodenej dlažby v priestore plastiky a pietneho miesta. Tentoraz projekt počítal s rozsiahlejšou úpravou objektu, ktorú podporila aj prešovská krajská samospráva. Krajská dotácia vo výške 50-tisíc eur bola poskytnutá z grantového programu Výzva pre región.

Pomník vďaky a priateľstva v Bardejove dostal v 2. etape svojej rekonštrukcie zdravší a atraktívnejší vzhľad. Prispeli k tomu vykonané práce, ktoré spočívali v zväčšení jeho dláždenej plochy a terénnych schodov, ako aj výmeny existujúcej kamennej dlažby po bočných stranách pietneho miesta. Na pietnu plochu sa zároveň vsadili rampy pre vstup imobilných a existujúci múr sa obložil korténovým plechom s menami padlých a účastníkov odboja v 2. svetovej vojne. Múr je zároveň podsvietený.

Foto: Pomník vďaky a priateľstva v Bardejove

Po úprave a oprave je pamätník v Bardejove, ktorý tvorí plastika dievčaťa s lipovou ratolesťou od akademického sochára Františka Gibalu, dôstojným pietnym miestom so spomienkou na padlých, plne integrovaným do okolitého parku. Ide o ďalší z mnohých projektov zameraných na obnovu kultúrnych pamiatok UNESCO a národných kultúrnych pamiatok, ktoré prešovská župa podporila  prostredníctvom svojho dotačného programu Výzva pre región. Len za rok 2022 dala v oblasti kultúry zelenú 23 projektovým zámerom miest, obcí či organizácií a na ich realizáciu poskytla financie spolu vo výške 940-tisíc eur.

V Prešove 2. februára 2023

Oddelenie komunikácie a propagácie PSK