Návštevnosť a výpožičky v knižniciach PSK vzrástli

Pol milióna ľudí si vypožičalo 1,2 milióna kníh

Kultúra

Vyše 1,2 milióna vypožičaných kníh a takmer pol milióna návštevníkov – to je bilancia ôsmich knižníc, ktoré zriaďuje Prešovský samosprávny kraj vo svojich regiónoch.

Bohatý knižničný fond, bezplatný prístup do odborných informačných databáz a ponuka e-kníh sa v roku 2022 podpísali pod 31 700 registrovaných používateľov v knižniciach Prešovského samosprávneho kraja.

FOTO - Okresná knižnica D. Gutgesela v Bardejove

Stúpol nielen počet čitateľov, ale vzrástla aj návštevnosť knižníc. Tá sa vyšplhala takmer na pol milióna, čo predstavuje o 100-tisíc návštevníkov viac ako v predvlani. Celkovo prišlo do ôsmich knižníc PSK viac ako 496-tisíc ľudí.

Tento ukazovateľ značne ovplyvnil záujem širokej verejnosti nielen o knižnično-informačné služby, ale aj o výchovno-vzdelávacie aktivity a podujatia na podporu čítania. Knižnice pripravili vlani pre svojich čitateľov dokopy viac ako 4-tisíc podujatí, čo je doposiaľ rekordné číslo.

Vyššia návštevnosť sa odzrkadlila aj v počte výpožičiek. Tie stúpli o viac ako 260-tisíc oproti roku 2021. Celkovo sa v ôsmich regionálnych knižniciach Prešovského kraja vypožičalo vyše 1,2 milióna knižničných jednotiek. Najviac, v Krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove, viac ako 513-tisíc kníh.

Takmer 198-tisíc výpožičiek zaznamenala Podtatranská knižnica v Poprade, takmer 130-tisíc Okresná knižnica D. Gutgesela v Bardejove a vyše 105-tisíc Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou.

Vihorlatská knižnica v Humennom dosiahla v roku 2022 viac ako 92-tisíc výpožičiek, Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni takmer 91-tisíc, Podduklianska knižnica vo Svidníku skoro 69-tisíc a Knižnica J. Henkela v Levoči vyše 47-tisíc výpožičiek.

O knižnično-informačné služby prejavili záujem hlavne vysokoškoláci, ale aj kolektívy materských, základných  a stredných škôl. Knižnice ponúkali aj „rodinné členské“ a počas Týždňa slovenských knižníc symbolické zápisné.

V Prešove 27. februára 2023

Odd. komunikácie a propagácie