Astronómia na dosah: Deň hvezdární a planetárií už tento víkend

Vesmírne podujatia v župných organizáciách

Kultúra

Deň Hvezdární a planetárií sa uskutoční už tento víkend (25. a 26. marca). Do 23. ročníka podujatia sa zapájajú aj organizácie Prešovského samosprávneho kraja. Bohatý vesmírny program si pripravili hvezdárne v Prešove i v Humennom. Z podujatí si vyberú deti i dospelí.

Program v Hvezdárni a planetáriu v Prešove začína o 15.00 hod. v projekčnej sále pod umelou hviezdnou oblohou, kde sú pre deti naplánované projekcie Cesta Miri a Vesmírne otázniky. V prednáškovej sále zas budú prebiehať astronomické rozprávky i rozhovory o vesmíre.

Foto: Deň hvezdární a planetárií v Prešove

Program pre dospelých začína v projekčnej sále planetária pod umelou hviezdnou oblohou o 18.00 hod., kde sú pripravené podujatia: Hviezdy nášho neba, Elton John II a Obloha nad nami. V prednáškovej sále sa zas budú premietať odborné filmy s astronomickou tematikou. V prípade priaznivého počasia bude od 15.00 do 21.00 hod. možnosť pozorovania Slnka a objektov hviezdnej oblohy ďalekohľadmi.

Do podujatia sa zapája aj Vihorlatská hvezdáreň a planetárium v Humennom s nedeľňajším (26 .marca) programom. V dopoludňajších hodinách až do 15.00 hod. sú v prednáškovej sále pripravené astrorozprávky, teleskopické pozorovanie aktivity Slnka na terase hvezdárne.

Foto: Deň hvezdární a planetárií v Humennom

Popoludní od 16.00 hod. je na rade prednáška Tomáša Slovinského, oceňovaného fotografa, ktorý divákom predstaví expedíciu pre americkú vedeckú organizáciu NOIRLab, keďže sa na nej zúčastnil ako jediný Slovák. Od 17.30 hod. sú na programe aktuality z kozmonautiky a od 20.00 do 21.30 hod. teleskopické pozorovanie objektov nočnej oblohy na terase hvezdárne.

Témou aktuálneho ročníka Dňa hvezdární a planetárií je život a dielo astronóma Mikuláša Kopernika (1473 – 1543). Tento rok si pripomíname jeho 550. výročie narodenia.

V Prešove 24. marca 2023

Oddelenie komunikácie